Home / Gospodarka / Serbia: ceny żywności niższe o ⅓ od średniej unijnej
hrana

Serbia: ceny żywności niższe o ⅓ od średniej unijnej

Według najnowszych badań Eurostatu standard Serbii to 45% średniej Unii Europejskiej. Oznacza to, że w Serbii na zakup tych samych produktów potrzebne jest o 45% mniej, niż w kraju, który prezentowałby “średnią unijną”. Ceny żywności stanowią zaś 69% średniej.

Eurostat badał ceny wydatków w 38 państwach. Analizowano nie tylko ceny żywności, ale łącznie 400 grup produktów i usług, między innymi ceny mieszkań, transportu i służby zdrowia.

Różnice między najtańszymi a najdroższymi krajami w Europie są kolosalne. Podczas gdy w Polsce, gdzie jest najtaniej, ceny żywności to około 63% średniej unijnej, już w Danii wynoszą 145%. W Serbii żywność kosztuje 69% średniej UE, a jeśli wyszczególnić nabiał i jaja – już 79%. Wśród państw regionu jedynie Macedonia ma niższe ceny w sklepach spożywczych (58%). Tam też są najtańsze papierosy i alkohol. Państwa bałkańskie to czołówka jeśli chodzi o tanie papierosy. Są one tu aż 6 razy tańsze niż w Norwegii. Cena tytoniu w Serbii to zaledwie 35% średniej, a w Macedonii tylko 25%.

Źródła: politika.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE