Home / Polityka / Polityka regionalna / Serbia chce przyjąć węgierską pomoc dotyczącą obrony granic
slobodnaevropa.org
slobodnaevropa.org

Serbia chce przyjąć węgierską pomoc dotyczącą obrony granic

Do spotkania premierów Węgier i Serbii, Viktora Orbána i Aleksanda Vučicia doszło w poniedziałek w Belgradzie. Węgry zaproponowały sąsiadowi z południa pomoc w kontroli granic, a Serbia zadeklarowała, że chce tę pomoc przyjąć.

Po spotkaniu Orbána i Vučicia zorganizowano konferencję prasową. – Serbia także w przyszłości będzie okazywała solidarność i humanitaryzm migrantom, ale nie będzie przyjmowała nielegalnych imigrantów – zapowiedział premier Aleksandar Vučić. Premier Orbán przyznał, że pomoc Serbom leży w interesie jego kraju, Węgry nie chcą bowiem pozwolić na nielegalne przekraczanie swojej granicy. – Jesteśmy gotowi pomóc, naszym interesem jest by nikt w nielegalny sposób nie przybył do Serbii, bo to zwiększa i bezpieczeństwo Węgier – powiedział. Dodał, że pomoc będzie odbywała się też na poziomie współpracy ministwerstw obu państw. Wszelkie działania muszą być jednak korzystne nie tylko dla Węgier, ale i Serbii.

Zdaniem Viktora Orbána kryzys migracyjny może się pogłębiać a państwa europejskie powinny być na to przygotowane. Porozumienie Unii Europejskiej z Turcją w sprawie imigrantów uważa on za niepewne.

Aleksandar Vučić podkreśla, że Serbia nie chce przestać okazywania uchodźcom solidarności. Zwraca on uwagę na to, że charakter migracji się zmienił, i tak, jak początkowo do Serbii przybywały całe rodziny, tak teraz szacuje się, że ponad 80% migracji stanowią imigranci ekonomiczni z Afganistanu. Problem stanowią także związane z ich obecnością wydatki.

Współpraca serbsko-węgierska ma się rozwijać nie tylko na polu kontroli granic i walki z nielegalną imigracją. Politycy planują także wspólne posiedzenie obu rządów jeszcze w tym roku, zaś Viktor Orbán zachęca węgierskich przedsiębiorców do inwestowania w Serbii.

Źródła: tanjug.rs, slobodnaevropa.org

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE