Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Serbia chce wejść do UE razem z Czarnogórą
miscevic tanja

Serbia chce wejść do UE razem z Czarnogórą

Przeciwko włączeniu do Unii Europejskiej całych Bałkanów Zachodnich „za jednym zamachem” opowiedziała się dziś Tanja Miščević, szefowa zespołu negocjacyjnego Serbii podczas swojej wizyty w Austrii. Na spotkaniu z przedstawicielami sektora gospodarki oraz prawnikami Miščević podkreśliła, że w chwili obecnej jedynie Serbia oraz Czarnogóra prowadzą poważne negocjacje akcesyjne z UE, dlatego jej zdaniem, jeśli już państwa bałkańskie mają wstępować do wspólnoty w grupach, to Serbia jedynie w towarzystwie Czarnogóry.

Zdaniem szefowej zespołu, negocjacje akcesyjne powinny się zakończyć w 2018, a Serbia powinna zostać członkiem Unii w 2020 roku. Miščević zwróciła też uwagę, że głównym problemem w zakończeniu tego procesu jest kwestia Kosowa. Jej zdaniem Unia nie może zmuszać Serbii do uznania niepodległości Kosowa, bo to się nigdy nie wydarzy, nie wyklucza to jednak faktu, że stosunki z Prisztiną muszą być znormalizowane i poprawne, co nie jest łatwym zadaniem.

- Jest nam wstyd, że jeszcze nie jesteśmy członkami UE, ponieważ byliśmy kiedyś na wyższym poziomie, niż niektórzy aktualni członkowie – wyraziła swój żal i dodała, że jej zdaniem Serbia jest dobrze przygotowana do członkostwa, które jest teraz jej priorytetem.

 Źródła: rts.rs, tanjug.rs, blic.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE