Home / Gospodarka / Handel / Serbia: Chorwaci tęsknią za serbskim ajwarem i rakiją

Serbia: Chorwaci tęsknią za serbskim ajwarem i rakiją

– Na placach jednej ręki można policzyć serbskie produkty w chorwackich sklepach – twierdzi Dren Ženkić, dyrektor Przedstawicielstwa Izby Gospodarczej Serbii na terenie Chorwacji.

W przeszłości serbskim towarom ciężko było wejść na chorwacki rynek. Przyczyną były głównie polityczne powody. Obecnie sytuacja wygląda trochę lepiej. Co prawda niedawna decyzja Trybunału w Hadze o uniewinnieniu generałów Gotoviny i Markača przyczyni się do ponownego pogorszenia sąsiedzkich stosunków, ale Serbia i Chorwacja są wręcz skazane na gospodarczą współpracę.

Najbardziej charakterystycznymi produktami wymiany gospodarczej są środki spożywcze. Serbscy rolnicy i producenci żywności mają ogromną szansę podbić chorwacki rynek w szczególności malinami, truskawkami, jagodami i wszelkimi owocami leśnymi. Jeśli przyjrzeć się, co Chorwaci kupują w Serbii, okaże się, że najczęściej wybierają ajwar, dżem, słodkie rakije i kajmak.

Jednak dobra passa dla serbskich producentów skończy się według Žekicia wraz z wejściem Chorwacji do Unii Europejskiej. Wtedy oprócz niektórych artykułów z Serbii, takich jak cukier czy produkty spożywcze dla dzieci Chorwacja będzie  importowała towary z Unii.

 

 

Źródło: kamatica.com, gdeinvestirati.com

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE