Home / Bałkany / Chorwacja / Serbia-Chorwacja-Słowenia: Gdzie najlepiej inwestować?

Serbia-Chorwacja-Słowenia: Gdzie najlepiej inwestować?

fabryka - jutarnji.hr

 

Wedle badań firmy konsultingowej Sense Consulting, która na prośbę pewnej firmy przeprowadziła badania atrakcyjności potencjalnej lokalizacji w Chorwacji i w Słowenii, to pierwsze państwo oferuje o wiele więcej możliwości – aż 170% więcej ulg dla inwestorów. Docenione zostały również strefy ekonomiczne, a jako najlepsza lokalizacja wskazana została Slawonia.

Przyczyniła się do tego nowa Ustawa o Promocji Inwestycji. Rejestrując firmę na obszarze, w którym bezrobocie przekracza 20% można zyskać nawet 50% więcej bezzwrotnych dotacji.  Podobnie ma się rzecz z pozostałymi aspektami, takimi jak inne dotacje państwowe, czy ulgi podatkowe – najwięcej zależy od regionu i chęci lokalnego samorządu do współpracy.

Tymczasem wedle dziennika jutarnji.hr znaczną przewagę nad Chorwacją ma w zakresie inwestycji Serbia. Tylko chorwaccy przedsiębiorcy w ubiegłym roku zainwestowali tam rekordową sumę 130 mln EUR, podczas gdy w Chorwacji nie ma serbskich inwestorów. W zeszłym roku zagraniczni przedsiębiorcy zainwestowali w Chorwacji ok. 0,5 mld EUR,  o połowę mniej niż rok wcześniej.

Koszt pracownika w Chorwacji to 750 EUR netto miesięcznie, podczas gdy w Serbii zaledwie 375. Jeszcze większa różnica jest widoczna w przypadku kosztów brutto, gdyż podatki w Serbii są niższe. VAT wynosi tam 20% (w Chorwacji 25%), podatek od dochodów 15%, a w Chorwacji – 20%. Ponadto w Serbii przez pierwsze 10 lat zyski inwestorów są nieopodatkowane. Od tego roku zwolnienie z tego podatku mogą uzyskać firmy, które zainwestują min. 10 mln EUR i zatrudnią min. 200 osób.

Jednak również w Serbii wiele zależy od regionu. W dodatku, jak powiedział niezależny belgradzki konsultant Milan Kovačević – Potrafimy rozpieszczać szczególnie dla nas ważnych inwestorów, ale nigdy nie wiadomo, co im dokładnie obiecano.

W tym roku rząd Serbii zamierza przyciągnąć do kraju aż 2 mld EUR inwestycji zagranicznych. Dużym inwestorom z Niemiec i Włoch, takim jak Bosch i Benetton Agencja Do Spraw Inwestycji Zagranicznych i Promocji Eksportu (SIEPA) już przydzieliła znaczące subwencje.

Źródło: vecernji.hr, jutarnji.hr

About Karolina Wlodarczyk

KOMENTARZE