Home / Bałkany / Serbia / Serbia: „Ciała, wystawa” w Belgradzie

Serbia: „Ciała, wystawa” w Belgradzie

Od 23 października br. wszyscy goście Targów Belgradzkich mogą podziwiać jedną z najbardziej kontrowersyjnych wystaw na świecie. Po m. in. Nowym Jorku, Tokio i Zagrzebiu „Ciała, wystawa” (w Serbii promowane pod tytułem „Odsłanianie ciała – Razotkrivanje tela), zawitały do Belgradu.

Prezentacja zawiera eksponaty przedstawiające ciała zmarłych ludzi, które, dzięki specjalnym technikom, zostały zabalsamowane i udostępnione. Autorzy (amerykańska firma „Premier Exhibitions”) podzielili tematycznie ponad 180 eksponatów na 9 grup. Wszyscy zainteresowani będą mogli obejrzeć szkielety, tkankę mięśniową i skórną oraz układy: oddechowy, moczowy, rozrodczy, krwionośny, pokarmowy i nerwowy.

– Wystawa przeznaczona jest dla zwykłych ludzi, którzy nie wiedzą, co kryje się pod naszą skórą. Zbyt wiele osób nadużywa własnego ciała z powodu braku snu i niewłaściwego odżywiania – mówi dr Jelena Nikolić, przewodnik po wystawie. Stosowanie opioidów może prowadzić do katastrofalnych w skutkach powikłań – dodaje.

Ekspozycja wywołała fale sprzeciwów Kościoła i organizacji walczących o prawa człowieka, również w Serbii. W jej obronie stanął dr Roy Glover, pomysłodawca wystawy i emerytowany profesor z Uniwersytetu Michigan.

– Odpowiedź na pytanie „skąd zainteresowanie ciałem człowieka” wydaje się oczywista. Nasze ciało to jedyne, co mamy od chwili narodzin do oddania ostatniego tchnienia – twierdzi Glover. Wiedza o nim, jego strukturze i funkcjach, to jedne z najbardziej użytecznych informacji, które każdy z nas chciałby posiadać – dodaje Glover.

Wystawa potrwa do 7 marca 2013 r. w sali 3, na parterze Targów Belgradzkich. Bilety dla dorosłych dostępne są w cenie 950 RSD (8,25 EUR), zaś dla studentów i emerytów 750 RSD (6,5 EUR).

Źródła: blic.rs, b92.net

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE