Home / Polityka / Serbia członkiem UE w 2020?
noveinicjative.org
noveinicjative.org

Serbia członkiem UE w 2020?

W dniach 9 – 12 września w Belgradzie po raz pierwszy odbyło się posiedzenie Komitetu ds. rozszerzenia Unii Europejskiej. W czasie trwania wizyty delegaci państw członkowskich odbyli rozmowy z przedstawicielami władz serbskich, do których należeli między innymi: Minister spraw zagranicznych Ivica Dačić, Minister spraw wewnętrznych Nebojša Stefanović, Minister sprawiedliwości Nikola Selaković oraz prezydent Tomislav Nikolić. Posiedzenie odbyło się z inicjatywy Włoch, które aktualnie sprawują prezydencję Rady UE.

Ambasador Włoch w Serbii Giuseppe Manco wyjawił, że rozszerzenie Unii stanowi jeden z priorytetów Włoch. Jego zdaniem Serbia zasługuje na swoje miejsce we Wspólnocie. Przypomniał również, o wkładzie pieniężnym Unii w Serbii (ponad 2,6 miliarda euro), a także o ponad tysiącu studentów korzystających ze stypendiów na wyjazdy do krajów unijnych.

Prezydent Serbii Tomislav Nikolić w rozmowie z delegatami Unii Europejskiej wyraził swoje zadowolenie z bycia gospodarzem spotkania Komitetu. Podziękował również Włochom za wsparcie okazane w trudnym procesie integracyjnym oraz za wskazanie na miejsce spotkanie Belgradu, a nie Rzymu. W dalszej wypowiedzi prezydent stwierdził, że stanie się pełnoprawnym członkiem Unii jest największym priorytetem serbskiego rządu.

Nikolić podkreślił starania, jakie Serbia podejmuje wprowadzając liczne reformy. Według niego perspektywa zostania członkiem Unii stała się głównym czynnikiem umożliwiającym dialog z władzami w Prisztinie oraz zacieśnienie współpracy z państwami regionu. Wyraził również nadzieję, że państwa członkowskie dostrzegają i pozytywnie oceniają te starania. Wyraził również nadzieję na zakończenie rozmów w 2018 roku, dzięki czemu Serbia weszła by do Unii w 2020 roku.

źródła: pressonline.rs, srbijadanas.com

About Pamela Rogala

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie A. Mickiewicza w Poznaniu. Fascynują ją procesy społeczne, podróże oraz poznawanie obcych kultur. Szczerze i bezgranicznie zakochana w Serbii.
KOMENTARZE