Home / Polityka / Polityka regionalna / Serbia: Członkowie prezydium BiH na wizycie w Belgradzie
Źródło: tanjug.rs
Źródło: tanjug.rs

Serbia: Członkowie prezydium BiH na wizycie w Belgradzie

Kilkanaście dni po tym, jak podczas uroczystości upamiętniających dwudziestą rocznicę masakry w Srebrenicy premier Serbii, Aleksandar Vučić, został zaatakowany i obrzucany kamieniami, spotkał się on w Belgradzie z członkami prezydium Bośni i Hercegowiny, którzy przybyli do stolicy Serbii z wizytą dyplomatyczną. W środę 22 lipca w Belgradzie pojawili się nie tylko Dragan Čović, Mladen Ivanić i Bakir Izetbegović ale także niektórzy członkowie bośniackiego rządu. Powodem, dla którego Aleksandar Vučić zaprosił członków prezydium BiH miały być rozmowy o współpracy obu państw w przyszłości (szczególnie o wspólnych projektach dotyczących infrastruktury) a także o zapowiadanym przez Milorada Dodika referendum w sprawie wymiaru sprawiedliwości w Republice Serbskiej w BiH.

Po przybyciu do Belgradu członkowie prezydium zostali uroczyście przywitani a następnie wraz z premierem Vučiciem udali się na spotkanie, podczas którego rozmawiali na temat konkretnych projektów dotyczących współpracy w zakresie turystyki, energetyki i infrastruktury. Po rozmowach polityków odbyła się konferencja prasowa, w czasie której zapowiedziano, że początkiem jesieni prezydent Serbii Tomislav Nikolić ma udać się z wizytą do Sarajewa, co jest elementem dobrosąsiedzkiej polityki, której nie może zaszkodzić nawet taki incydent, który miał miejsce kilkanaście dni temu w Srebrenicy. Dragan Čović wyraził wdzięczność serbskiemu premierowi za zaproszenie i za chęć kontynuacji polityki zgody i współpracy. Jego zdaniem, przeszłość należy zostawić historykom a tymczasem skupić się na budowaniu wspólnej przyszłości. Ze strony dziennikarzy padało wiele pytań o aktualną sytuację w regionie, którą premier Vučić ocenił jako delikatną i przyznał, że potrzeba włożyć sporo energii w to, aby była ona stabilna, a aby tak się stało musi wzrosnąć stopień zaufania między Serbami, Chorwatami i Boszniakami. Oczywiście sporo uwagi poświęcono ostatnim wydarzeniom w Srebrenicy. Aleksandar Vučić przyznał, ze choć niejednokrotnie nie zgodzą się co do oceny przeszłości, z pewnością wszyscy będą dążyli do tego, by przyszłość wyglądała jak najlepiej. Pytany o to, dlaczego podejrzani o atak na Vučicia mężczyźni zostali uwolnieni, Bakir Izetbegović poprosił o więcej zaufania wobec systemu sprawiedliwości Bośni i Hercegowiny.

Mladen Ivanić, serbski członek prezydium, został poproszony o komentarz do słów Milorada Dodika, który nazwał go zdrajcą. Ivanić dyplomatycznie stwierdził, że styl komunikacji Dodika jest specyficzny, oraz, że te słowa „więcej mówią o nim, niż o mnie”.

Jeden z członków prezydium, Bakir Izetbegović, przyznał w czasie konferencji, że zależało mu na tym aby spotkanie odbyło się właśnie w Belgradzie i aby delegaci mogli wraz z premierem Vučiciem przespacerować się ulicą Knez Mihailova wśród ludzi. Premier Serbii przekonywał, że Belgrad jest otwartym miastem i wszyscy trzej mogą czuć się w nim jak w domu. Po konferencji prasowej politycy udali się na spacer ulicą Knez Mihailova do parku przy twierdzy Kalemegdan.

Wizyta prezydium BiH w Serbii odbiła się szerokim echem w bośniackich mediach. Cytują one wypowiedzi polityków oraz podkreślają, że spotkanie jest dobrym krokiem w kierunku stabilizacji stosunków między państwami.

Źródła: rts.rs, blic.rs, slobodnaevropa.org

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE