Home / Bałkany / Kosowo / Serbia: Dačić i Thaçi parafowali porozumienie
dacic - b92.net

Serbia: Dačić i Thaçi parafowali porozumienie

W piątek 19 kwietnia br. premier Serbii Ivica Dačić i premier Kosowa Hashim Thaçi w obecności unijnej przedstawiciel do spraw polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Catherine Ashton parafowali w Brukseli porozumienie o normalizacji stosunków między Serbią a Kosowem. Dačić podkreślił, że przedstawione porozumienie nie jest wystarczające, ale jest najlepsze ze wszystkich, jakie dotąd zaproponowano. – Teraz wspólnota międzynarodowa potwierdziła prawa Serbów, którzy żyją na terenie Kosowa i Metochii – oświadczył premier Serbii. Dačić podkreślił również, że Serbia otrzymała gwarancję NATO, że kosowskie wojsko nie będzie mogło wejść na teren północnego Kosowa bez zgody KFOR-u.

Według słów premiera, Serbia nigdy nie zostawi swojego narodu, który zamieszkuje Kosowo i Metochię. Serbia nie zmieni także swojego stanowiska wobec uznania niepodległości Kosowa. Potwierdzają to słowa prezydenta Serbii. – Serbia nigdy nie uzna niepodległości Kosowa – powiedział Tomislav Nikolić podczas obchodów Dnia Wojska Serbii w Kruševacu.  – Serbia zapewniła międzynarodową ochronę serbskiej wspólnoty i jej prawa do decydowania o swoim życiu, bezpieczeństwie, przyszłości, zasobach naturalnych, edukacji, zdrowiu jak o do posiadania nieprzerwanej więzi z krajem ojczystym, bez ograniczeń i bez poddania się Kosowu – mówił prezydent Serbii.

Natomiast przedstawiciele czterech serbskich gmin na terenie Kosowa i Metochii oznajmili, że Serbowie z północy Kosowa nigdy nie uznają, że żyją w niepodległym Kosowie, a władza serbska parafowaniem porozumienia z Prištiną złamała konstytucję Serbii. Krstimir Pantić, zastępca dyrektora Kancelarii Kosowa i Metochii wezwał Ivicę Dačicia, by ten wyjaśnił Serbom mieszkającym w Kosowie, co podpisał w Brukseli i czy jest to zgodne z konstytucją Serbii oraz, by wyjaśnił, w imię czego poświęcił tę część kraju.

Według wicepremiera Aleksandra Vučicia podpisane porozumienie zapewni Serbii lepszą przyszłość i pomoże wprowadzać reformy. – Zabezpieczyliśmy przyszłość naszym dzieciom pod wieloma względami. Zabezpieczyliśmy szansę na nowoczesną Serbię, na Serbię, która będzie normalnym krajem, uznawanym na świecie i w której będzie więcej miejsc pracy niż teraz – mówił Vučić w czasie obchodów Dnia Wojska Serbii w Kruševacu.

O tym, czy porozumienie zostanie podpisane zadecyduje rząd i prawdopodobnie parlament na specjalnym posiedzeniu. Premier Serbii liczy na to, że decyzja zapadnie jednogłośnie. Na ogłoszenie swojego stanowiska Serbia ma czas do poniedziałku 22 kwietnia.

Tekst porozumienia w języku angielski można przeczytać tutaj.

Źródła: tanjug.rs, b92.net, beta.rs, beta.rs, rts.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE