Home / Bałkany / Serbia / Serbia: Do muzeum w Nowym Sadzie powróci obraz Rembrandta skradziony 7 lat temu

Serbia: Do muzeum w Nowym Sadzie powróci obraz Rembrandta skradziony 7 lat temu

rembrandt-blic.rs

Serbska policja odzyskała pochodzący z 1630 roku obraz „Portret ojca Rembrandta”, który został skradziony siedem lat temu z budynku Muzeum Miejskiego w Nowym Sadzie. Jego wartość wyceniono wtedy na około 4 mln EUR.
Dzieło holenderskiego twórcy zostało odnalezione w piwnicy domku jednorodzinnego w Sremskiej Mitrowicy. Eksperci potwierdzają jego autentyczność, dodając, że nie nosi ono śladów większych uszkodzeń.
Łupem dwóch zamaskowanych i uzbrojonych osób, które w styczniu 2006 roku dokonały napadu na muzeum w Nowym Sadzie, poza dziełem Rembrandta, padły także inne cenne obrazy: „Seneka” Rubensa, „Pejzaż z rybakiem” barokowego twórcy Piera Francesco Moli oraz „Głowa Chrystusa” anonimowego szesnastowiecznego artysty holenderskiego lub niemieckiego. Jak dotąd nie udało się odnaleźć żadnego z nich.
Naczelnik Wydziału Kryminalnego Policji w Nowym Sadzie Saša Barjaktarović poinformował, że w tej sprawie toczy się postępowanie, jednak nikomu nie postawiono jeszcze zarzutów.
Dyrektorka Muzeum Miejskiego w Nowym Sadzie Vesna Jovičić potwierdziła, że„Portret ojca Rembrandta”  będzie ponownie udostępniony publiczności tak szybko, jak tylko będzie to możliwe.

Źródła: blic.rs, rtv.rs, dnevnik.rs

About Justyna Romanowska

KOMENTARZE