Home / Polityka / Prawo / Serbia: Dowody osobiste i paszporty bez świadectwa urodzenia i zaświadczenia o obywatelstwie
pasos - kurir-info.rs

Serbia: Dowody osobiste i paszporty bez świadectwa urodzenia i zaświadczenia o obywatelstwie

Obywatele Serbii chcący wyrobić dowód osobisty bądź paszport, nie będą już mieli obowiązku dostarczania organom administracji publicznej świadectwa urodzenia, zaświadczenia o obywatelstwie oraz innych wymaganych do tej pory dokumentów, ogłoszono podczas publicznej rozprawy dotyczącej projektu ustawy o postępowaniu administracyjnym,

Teraz to organy administracji mają obowiązek uzyskać potrzebne dane odnotowane w ewidencjach oraz dokumenty wydane na ich podstawie. Tym sposobem uwalnia się obywateli od niepotrzebnych obciążeń administracyjnych oraz robi się dla nich więcej za ich pieniądze, wyjaśnił otwierający rozprawę Minister Sprawiedliwości i Administracji Publicznej, Nikola Selaković.

Przyjęcie tej ustawy jest częścią procesu reformy administracyjnej, która ma na celu zwiększenie efektywności, skuteczności oraz odpowiedzialności poszczególnych organów administracji publicznej. Zgodnie z nowym prawem, obywatele przestaną być „listonoszami” pomiędzy organami państwowymi, gdyż wszystkie niezbędne dokumenty zostaną przygotowane przez odpowiednie instytucje.

Ustawa ma też na celu ogólną poprawę pracy administracji, lepszą ochronę praw i interesów obywateli oraz interesu publicznego, jak również przybliżenie Serbii do europejskiej przestrzeni administracyjnej.

 

Ochrona prawna przeciwko nierzetelnym organom administracji

Według Selakovicia projekt w znacznym stopniu poszerzył pojęcie sprawy administracyjnej oraz przedmiotu działania administracyjnego. Po wejściu w życie nowego prawa chronione będą codzienne interesy obywateli, którym zagwarantowane zostanie również zabezpieczenie przed nieprzepisowym świadczeniem usług publicznych. Będą oni mogli się również takiej ochrony domagać, jeśli spotkają się z nieobowiązkowością czy niekompetencją ze strony poszczególnych organów.

 

„Ustawa istotna w perspektywie wejścia do UE”

Zdaniem zastępcy szefa delegacji UE, Adriano Martinsa taka ustawa ma kluczowe znaczenie dla stworzenia nowoczesnej administracji publicznej, mającej się cechować odpowiedzialnością, bezstronnością i rzetelnością.

- Z punktu widzenia UE ustawa jest ważna, ponieważ stanowi element niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania administracji publicznej oraz ma związek z realizacją szeregu dyrektyw, m.in. tej dotyczącej elektronicznego podpisu – powiedział Martins.

Martins poinformował także, że UE jest gotowa udzielić pomocy w tworzeniu i wdrażaniu przepisów, jednocześnie pochwalając pomysł odbywania się otwartych rozpraw, nieodzownych dla stworzenia korzystnego prawa.

 

Źródło: blic.rs

About Natalia Siwak

Studentka polonistyki i slawistyki. Kocha serbski i niemiecki - w przyszłości chciałaby zajmować się tłumaczeniami w obrębie tych języków. Uwielbia czytać oraz zgłębiać tajniki gramatyki historycznej i szeroko pojętego językoznawstwa. Jeszcze w trakcie studiów planuje dłuższy wyjazd do Serbii.
KOMENTARZE