Home / Bałkany / Serbia / Serbia: Dużo pracy by rozwiązać problemy niepełnosprawnych

Serbia: Dużo pracy by rozwiązać problemy niepełnosprawnych

W związku z obchodzonym 3 grudnia Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych minister pracy i polityki społecznej Rasim Ljajić powiedział, że jest jeszcze wiele do zrobienia, by rozwiązać największe problemy osób niepełnosprawnych. Wymienił między innymi zatrudnienie, edukację, dostęp do informacji i bariery architektoniczne.

Ljajić oświadczył, że od maja 2009 roku, kiedy weszła w życie ustawa o zatrudnieniu i rehabilitacji niepełnosprawnych, pracę znalazło 9 tysięcy osób o różnych stopniach niepełnosprawności.

Zgodnie z jego słowami, w minionym roku poszerzył się także krąg korzystających z prawa do opieki i pomocy. Obecnie około 32 tys. dzieci otrzymuje miesięcznie zapomogę w kwocie od 22 tys. RSD (220 EUR). Wprowadzono również prawo umożliwiające wypłatę jednemu z rodziców niepełnosprawnych, wynagrodzenia w wysokości mininalnej emerytury.

– Takiego rozwiązania nie ma nigdzie w regionie, dlatego powinniśmy przyczynić się do tego, aby niepełnosprawne dzieci pozostały w swoich rodzinach, podczas gdy my będziemy równocześnie rozwijać inne programy dla osób niepełnosprawnych – powiedział Ljajić.

Odwiedzając Serbskie Stowarzyszenie na rzecz Pomocy Osobom z Autyzmem (Republičko udruženje za pomoć osobama sa autizmom), minister oświadczył, że w ostatnim roku doszło do zmniejszenia liczby bezrobotnych wśród osób niepełnosprawnych o 2,5 tys. Aktualnie w Urzędzie Pracy zarejestrowanych jest 17,5 tys. takich osób, które szukają pracy.

 

Tekst i zdjęcie: beta.rs, tłum. i red. Marta Buraczyńska

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE