Home / Gospodarka / Handel / Serbia eksportuje do Niemiec coraz więcej towarów

Serbia eksportuje do Niemiec coraz więcej towarów

handel Serbia-Niemcy- politika.rs

Według danych opublikowanych przez niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Technologii w 2012 roku wymiana handlowa między Serbią i Niemcami osiągnęła wartość 2,494 mld EUR, co oznacza, że wzrosła ona o 6,5 % w stosunku do ubiegłego roku.
Eksport towarów z Serbii na rynki niemieckie zwiększył się aż o 10,9 %, osiągając rekordowe 971,44 mln EUR. Wartość produktów sprowadzonych w 2012 z Niemiec wyniosła 1,52 mld EUR, co również stanowi wzrost o 3,8%.
Deficyt państwa serbskiego w wymianie handlowej z tym partnerem wyniósł więc 552,54 mln EUR, jednak był mniejszy o 40 mln niż w 2011.
Michael Schmidt, dyrektor Delegatury Gospodarki Niemieckiej w Serbii, podsumowując przedstawione dane, zauważył, że państwo serbskie z roku na rok eksportuje coraz więcej towarów do Niemiec. Taki wynik generują między innymi firmy niemieckie, które otwierają fabryki w Serbii, zaś wyprodukowane w nich towary sprzedają na rynkach krajowych. Schmidt dodał również, iż można się spodziewać dalszego wzrostu obrotów handlowych między tymi dwoma krajami, gdyż wciąż realizowane są nowe przedsięwzięcia.
Na terenie Serbii działa około 360 niemieckich firm, które zatrudniają ponad 20 000 ludzi. Niemcy są jednym z najbardziej znaczących inwestorów zagranicznych w kraju, w ciągu ostatnich 5 lat zrealizowały projekty o wartości 1,5 mld EUR. Według wstępnych danych Narodowego Banku Serbii w 2011 inwestycje niemieckie miały wartość 76,6 mln EUR, zaś w okresie do stycznia do listopada 2012 kwota ta wynosiła. 39,5 mln EUR.  Poza tym dotychczas Niemcy przeznaczyły ponad mln EUR na dotacje dla Serbii, które wykorzystane były przede wszystkim na rozbudowę infrastruktury, rozwój sektora energetycznego i hydroenergetycznego.

Źródła: politika.rs, tanjug.rs, b92.net

About Justyna Romanowska

KOMENTARZE