Home / Polityka / Serbia: Europa i Rosja komentują „zimowe wyprzedaże w Trybunale”

Serbia: Europa i Rosja komentują „zimowe wyprzedaże w Trybunale”

W Europie i Rosji w dalszym ciągu komentowane są kontrowersyjne decyzje Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii, dotyczące uniewinnienia zarówno chorwackich generałów Gotoviny i Markača, jak i albańskiego dowódcy Haradinaja.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej, potępia decyzje haskiego Trybunału o uniewinnieniu Ramusha Haradinaja, zwracając uwagę na skandaliczne okoliczności prowadzenia postępowania. Przedstawiciele ministerstwa informują, że: „po raz pierwszy w historii międzynarodowego wymiaru sprawiedliwości świadkowie byli zastraszani, a także fizycznie likwidowani”. Rosjanie wyrażają zaniepokojenie „stosowaniem podwójnych standardów w postępowaniu tego sądu, gdy chodzi o karanie osób oskarżonych o zbrodnie przeciw ludzkości i zbrodnie wojenne”. Moskwa oświadczyła również, że będzie domagała się przerwania pracy Trybunału. Pozwala jej na to przyjęta wcześniej rezolucja Rady Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Strona rosyjska dodaje, że: „wyznaczony termin pracy tego organu (Rady Bezpieczeństwa ONZ) mija i że Rosja jest zdecydowana, aby dalsza aktywność Trybunału została zakończona w terminie wyznaczonym rezolucją 1966, przyjętą (przez Radę Bezpieczeństwa ONZ) w 2010 r”.

Agence France Presse (AFP) komentuje orzeczenia sądu, przytaczając wypowiedzi samych sędziów Trybunału, ekspertów w dziedzinie prawa międzynarodowego i dziennikarzy. – W Trybunale rozpoczęła się zimowa wyprzedaż – powiedział jeden z dziennikarzy z Bałkanów, obserwujący pracę Trybunału w Hadze. Dziennikarz wyjaśnił też, że on sam zawsze „bronił Trybunału przed zarzutami, że jest to sąd polityczny, ale w tym momencie pozbawiono go argumentów.

AFP zauważa że, w ciągu prawie 20 lat swojego działania, Trybunał nie skazał ani jednego wysokiego rangą chorwackiego, albańskiego czy boszniackiego przywódcy wojskowego lub politycznego za zbrodnie popełnione na Serbach, podczas gdy liczni Serbowie odbywają karę więzienia za swoje przestępstwa. Wśród opinii pojawiały się także te wskazujące na to, iż mimo celu prawnego przyświecającego Trybunałowi w Hadze, powinien był on jednak także zajmować się celami politycznymi, takimi jak zapobieganie konfliktom czy ustanawianie pokoju w regionie. Jednakże ostatnie dwa werdykty uniewinniające prawdopodobnie nie przyczynią się do procesu pojednania na Bałkanach.

Komentarze nie cichną także w regionie. W Bośni i Hercegowinie głos zabrała Serbska Partia Demokratyczna. Zaapelowała ona do Zgromadzenia Narodowego Republiki Serbskiej, aby wydało rezolucję, w której Trybunał w Hadze zostałby potępiony jako „instytucja antyserbska i polityczna”.

Politycy wezwali prezydenta i rząd Republiki Serbskiej, aby przestali ignorować to, co się dzieje w haskim Trybunale i w Sądzie BiH. Zaapelowali również, aby natychmiast zapewnić każdą potrzebną pomoc pierwszemu prezydentowi Republiki Serbskiej, Radovanowi Karadžiciowi, generałowi Ratkowi Mladiciowi oraz pozostałym oskarżonym Serbom, podobnie jak uczynili to Chorwaci i Albańczycy dla swoich oskarżonych.

 

Źródło: b92.net, b92.net, seebiz.eu

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE