Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Serbia – fale protestów przeciw NATO
protesty

Serbia – fale protestów przeciw NATO

Przez cały marzec w Serbii odbywają się protesty przeciw podpisaniu umowy o współpracy między NATO i Serbią. Pierwsza demonstracja odbyła się 4 marca w Nišu. Kolejne (w Belgradzie i Nowym Sadzie) w weekend 19-20 marca. Następny protest zapowiedziany jest na 27 marca i odbędzie się w Belgradzie.

Osoby biorące udział w demonstracjach to przede wszystkim prorosyjscy nacjonaliści, którzy oskarżają prezydenta Tomislava Nikolicia oraz premiera Aleksandra Vučicia o zdradę kraju z powodu akceptacji warunków umowy o współpracy NATO z Serbią. Oburzenie protestujących dodatkowo wzmocniła informacja o śmierci pracowników serbskiej ambasady w Libii, którzy zginęli wskutek amerykańskiego nalotu. Innym wydarzeniem przyczyniającym się do wzmocnienia protestów jest rocznica zamieszek w Kosowie z 2004 r., w których ucierpieli Serbowie. Zginęło wtedy co najmniej 19 osób, zniszczono także 35 cerkwi Serbskiego Kościoła Prawosławnego.

Podczas pierwszej demonstracji, mającej miejsce w Nišu, przewodniczący Ruchu Patriotycznego Serbii Bratislav Dikić zażądał przeprowadzenia referendum wśród serbskiego społeczeństwa. Dikić przed ponad tysięcznym zgromadzeniem stwierdził, że współpraca Serbii z NATO byłaby poniżeniem narodu oraz że Serbia nigdy nie będzie kolonią NATO. Wspominał też, że jeszcze niedawno przedstawiciele NATO zabijali Serbów i wysiedlali ich z terenów Kosowa. Ponadto demonstrujący twierdzą, że porozumienie z NATO naruszyłoby przepisy art. 2 i 8 Konstytucji Serbii dotyczące suwerenności, integralności terytorialnej i ochrony granic państwowych.

Żądanie przeprowadzenia referendum o współpracy z NATO było ponawiane 19 marca w Nowym Sadzie oraz 20 marca w Belgradzie. Protestujący podczas demonstracji mieli ze sobą serbskie flagi, transparenty z napisem Kosowo jest sercem Serbii/Kosowo jest serbskie oraz plakaty z podobizną Władimira Putina. W Nowym Sadzie demonstracja odbyła się na Trgu Slobode przy pomniku XIX-wiecznego polityka Svetozara Miletića, który jest autorem słynnego stwierdzenia: Chcemy zostać Serbami i nie chcemy być ani Chorwatami, ani Ilirami. Protest był także pierwszym dniem wystawy fotograficznej upamiętniającej Zamieszki w Kosowie, która prezentowana jest w centrum miasta. W Belgradzie zaś protestujący przeszli ulicami, które ucierpiały w wyniku nalotów w 1999 r.

Organizatorem protestów jest organizacja polityczna Zavetnici. Każda demonstracja rozpoczyna się od minuty ciszy upamiętniającej ofiary bombardowania z 1999 r. Kolejny protest, zapowiadany jako veliki miting odbędzie się 27 marca w Belgradzie, w rocznicę operacji Allied Force i zestrzelenia F-117 nad Budanovcami.

Źródła: blic.rs, blic.rs, koreni.rs

 

Autorka: Anna Krause

KOMENTARZE