Home / Londyn 2012 / Serbia gotowa do Igrzysk

Serbia gotowa do Igrzysk

W Londynie zaczęły się właśnie 30. Letnie Igrzyska Olimpijskie. Europejska metropolia gości uczestników i publikę na tego typu imprezie po raz trzeci w historii. Reprezentację Serbii tworzy 115 sportowców, którzy walczyć będą o medale w 15 dyscyplinach. W ekipie jest 79 mężczyzn i 36 kobiet, ale największym zainteresowaniem mediów międzynarodowych cieszą się nieliczni, przede wszystkim tenisiści Novak Djoković i Ana Ivanović oraz pływacy Nadja Higl i Milorad Čavić.

Novak Djoković, uznany jest obecnie za 7. najlepiej opłacanego sportowca spośród wszystkich uczestniczących w tegorocznych Igrzyskach. Wg rankingu przygotowanego przez Forbes, serbski tenisista rocznie zarabia ok. 20,6 mln USD. Oczywiście medalowe nadzieje Serbowie pokładają nie tylko w największej gwieździe serbskiego sportu.

Mile Isaković, złoty medalista w piłce ręcznej podczas Igrzysk Olimpijskich w 1984 r. duże, szanse daje swoim młodszym kolegom. Uważa, że realne jest nie tylko zakwalifikowanie się serbskich szczypiornistów do ćwierćfinału, ale i walka o medal. – Gdy mówię o medalu, mam na myśli oczywiście złoty – dodaje.

W olimpijski sukces wierzy też kapitan serbskiej drużyny waterpolo, Vanja Udovičić. Według niego, drużyna, która przyjechała do Londynu zasługuje na medal, a on sam zrobi wszystko, by uradować siebie i swoich kibiców. – Osiem lat temu miałem okazję zagrać w finale w Atenach, wtedy triumf przeszedł nam koło nosa, więc mam nadzieję, że będziemy mieć teraz kolejną okazję. Według kapitana atmosfera w ekipie jest wspaniała, przede wszystkim dlatego, że wszyscy są w 100% dyspozycji, co zdarza się rzadko. W rozmowie z serbskimi dziennikarzami, którzy relacjonują przebieg IO 2012 z Londynu, Udovičić zdradził, że basen na którym rozgrywane będą mecze waterpolo ma tylko 1,90 cm głębokości, z czego zażartował znany ex-koszykarz i obecny przewodniczący Serbskiego Komitetu Olimpijskiego Vlade Divac (216 cm wzrostu), który swoje zdziwienie wyraził słowami: – Teraz już wiecie, dlaczego nie mogę być waterpolistą.

Pełna nadziei na sukces jest także Jasna Šekarić (strzelectwo), która wierzy, że w Londynie będzie miała więcej szczęścia niż cztery lata temu w Pekinie. Wierzy nie tylko w siebie, ale i w całą drużynę. – Nasz strzelecki team jest jednym z najsilniejszych, spośród tych, które dotychczas reprezentowały Serbię, dlatego mam nadzieję, że zdobędziemy medale, a ile ich będzie, zobaczymy.

Vlade Divac twierdzi, że Serbowie mogą liczyć na co najmniej dziesięć medali, co media uważają za mało prawdopodobne, ale szef Serbskiego Komitetu Olimpijskiego ma na to wytłumaczenie. – Bazuję na tym, że mamy co najmniej dziesięciu sportowców i drużyn, których rezultaty stawiają ich w ścisłej światowej czołówce.

Na temat serbskich uczestników wypowiedział się też nowy prezydent Tomislav Nikolić, podczas niedawnej ceremonii otwarcia wystawy poświęconej historii serbskiego olimpizmu, w pawilonie w Londynie. – Nasza ekipa jest niewielka, ale bardzo dobrze przygotowana. Według niego 95% konkurentów serbskich sportowców może mieć lepsze warunki do przygotowań, ale nigdy nie należy lekceważyć małego i walecznego narodu.

W brytyjskiej stolicy reprezentację sportowców przywitał ambasador Republiki Serbii – dr Dejan Popović. Wspólnie z Vlade Divacem, na terenie wioski olimpijskiej wywiesili oni serbską flagę. Ceremonii towarzyszył dźwięk hymnu narodowego i pierwsze emocje. Wielu, zwłaszcza tych najmłodszych sportowców, sam fakt uczestnictwa w olimpiadzie u boku Novaka Djokovicia uznała za ogromne wyróżnienie. Ivana Maksimović, z ekipy strzeleckiej otwarcie przyznała się, ze Nole to jej idol i bohater.

11 sierpnia br., w przeddzień zakończenia Igrzysk, Stowarzyszenie Sportowców w Londynie zorganizuje oficjalną kolację w Domu Biskupa Serbskiej Cerkwi Prawosławnej Nikolaja, jednym z najważniejszych punktów życia kulturalnego i religijnego londyńskich Serbów. Spotkanie ma być gestem uhonorowania serbskiej ekipy sportowców. Organizatorzy liczą na obecność członków Serbskiego Komitetu Olimpijskiego, a także kilku sportowców, jednak głównym celem będzie integracja Serbów mieszkających w Londynie.

Igrzyska Olimpijskie 2012 będą transmitowane w Serbii za pośrednictwem telewizji publicznej RTS, która niemal przez całą dobę będzie relacjonować przebieg zmagań sportowców. Dodatkowo relację z Londynu będzie można śledzić za pośrednictwem Internetu, na stronie RTS.rs. Więcej informacji na temat udziału Serbii w Igrzyskach Olimpijskich 2012 znaleźć można na oficjalnej stronie Serbskiego Komitetu Olimpijskiego – OKS.org.rs – gdzie odwiedzający mają m.in. okazję zapoznanie się z oficjalną serbską maskotką – orzełkiem Srećko, który jest pierwszym tego typu symbolem olimpijczyków z tego bałkańskiego kraju. Wybór imienia dla maskotki spotkał się z ogromnym zainteresowaniem Serbów. Nadesłano ponad 1600 propozycji, spośród których, obok zwycięskiego, najczęściej powtarzały się Oli i Orko.

Serbscy sportowcy, występowali wcześniej na Igrzyskach pod flagami Jugosławii oraz Federacji Serbii i Czarnogóry. Podczas Igrzysk Olimpijskich w Pekinie zdobyli łącznie 3 medale – dwa brązowe i jeden srebrny. Jak poradzą sobie w Londynie?

 

Źródła: ebritic.com, wild-rooster.com, pressonline.rs, sport.blic.rs, sport.blic.rs, sport.blic.rs, politika.rs, vreme.rs, oks.org.rs

About Izabela Misiak

Absolwentka filologii na Uniwersytecie Wrocławskim, jedna z tłumaczek zbioru opowiadań Zorana Fericia "Pułapka na myszy Walta Disneya", "anioł stróż" pisarzy bałkańskich przyjeżdżających do Wrocławia na festiwale literackie.
KOMENTARZE