Home / Gospodarka / Inwestycje / Serbia: Gumowa żółta kaczuszka symbolem obywatelskiego oporu wobec dzikiej polityki przestrzennej
facebook.com/nedavimobeograd
facebook.com/nedavimobeograd

Serbia: Gumowa żółta kaczuszka symbolem obywatelskiego oporu wobec dzikiej polityki przestrzennej

W niedzielę (27 września) odbyła się manifestacja zorganizowana przez akcję obywatelską „Ne da(vi)mo Beograd”, to jest: „Nie d(ł)a(w)my Belgradu” (dosłownie: nie topmy/nie damy), podczas którego kilkaset osób zgromadziło się na znak protestu wobec wmurowania kamienia węgielnego pod budowę projektu „Belgrad na wodzie” („Beograd na vodi”, o którym można przeczytać: tu). Główne ulice wokół ul. Karađorđa zostały zamknięte dla ruchu. Obyło się bez incydentów, jednak protestującym nie pozwolono zbliżyć się do budynku Serbskiego Instytutu Geologicznego (tzw. Geozavodu), w którym mieści się firma odpowiedzialna za realizację projektu, a gdzie protest miał się rozpocząć.

Organizatorzy, którym towarzyszyła ogromna żółta kaczka – symbol protestu, wyrazili swoje zastrzeżenia dotyczące przede wszystkim szkodliwości projektu dla interesu publicznego, a także wezwali premiera Vučicia, aby odstąpił od „Beograda na vodi”, który uważają za „grabieżczy”, gdyż praktycznie oddaje on w prezencie prywatnym inwestorom przestrzeń w centrum miasta. Zapowiadają także, że będą dalej walczyć przeciw urbanistycznej grabieży i rozbojowi, podkreślając że niedopuszczalnym jest, że centrum stolicy rozporządza się wedle życzeń inwestorów, a ignoruje się głos obywateli. Niepokój opinii publicznej budzi: nieposzanowanie procedur jawności konsultacji publicznych oraz zignorowanie licznych uwag dot. planów zabudowy przedłożonych zarówno przez specjalistów, jak i zwykłych obywateli, jednak najwięcej kontrowersji wywołuje zapis – opiewającej na 35 mld EUR – umowy, który ma umożliwić ewentualne przekształcenie inwestycji w prawo własności  oraz jej – potencjalną – sprzedaż bez żadnego odszkodowania.

Wedle umowy podpisanej dn. 26 kwietnia br. Republika Serbii jest właścicielem 32% kapitału, pozostałe 68% jest własnością partnera ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Akcja „Ne da(vi)mo Beograd” skupia wokół siebie zarówno organizacje, jak i pojedyncze osoby zainteresowane polityką miejską i kulturalną, zrównoważonym rozwojem miasta, sprawiedliwym użytkowaniem wspólnych zasobów oraz włączaniem obywateli w działanie na rzecz rozwoju swojego otoczenia. Jak sami mówią:

To miasto jest naszym domem. Jesteśmy odpowiedzialni za każdą jego część, proces i problem; za teraźniejszość oraz za to, co pozostawimy dla przyszłości. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do przyłączenia się do nas i pomocy w realizowaniu naszych celów.

kI3i2Ljs

Kilka zdjęć z dzisiejszego protestu, które pochodzą z oficjalnej strony „Ne da(vi)mo Beograd” na facebooku:

Źródło: akter.co.rs, Ne davimo Beograd, rts.rs

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE