Home / Bałkany / BiH / Serbia i BiH przeciwko preferencyjnemu importowi towarów z Chorwacji
Ljajić - mc.rs.

Serbia i BiH przeciwko preferencyjnemu importowi towarów z Chorwacji

Ministrowie Rasim Ljajić i Mirko Šarović wysłali wiadomość, że dla Serbii i BiH wniosek UE o preferencyjnych warunkach importu papierosów z Chorwacji do Serbii, jak również innych produktów z Chorwacji do BiH jest nie do przyjęcia.

Wicepremier Rządu Republiki Serbskiej, a także Minister Handlu Wewnętrznego i Zagranicznego oraz Telekomunikacji Rasim Ljajić rozmawiał dzisiaj w Belgradzie z Ministrem ds. Handlu Zagranicznego i Stosunków Gospodarczych Bośni i Hercegowiny Mirko Šaroviciem o wspólnym stanowisku obu krajów w stosunku do Unii Europejskiej w procesie adaptacji Układu o Stabilizacji i Stowarzyszeniu tych dwóch krajów w związku z wyjściem Chorwacji z CEFTA i jej wejściem do Unii Europejskiej.

Ljajić i Šarović uzgodnili, że dla obu krajów niedopuszczalna jest propozycja UE o zmianie tych umów, oświadczono z Rządu Serbii.

Oznacza to, że Serbia nie akceptuje faktu, że w dalszym ciągu będą panowały warunki preferencyjnego importu papierosów z Chorwacji do Serbii, co dotyczy również importu wielu produktów z Chorwacji do BiH. Obaj ministrowie pozostaną przy tym stanowisku i przekażą to odpowiednim władzom Unii Europejskiej.

Ministrowie Serbii i BiH w trakcie dzisiejszego spotkania ustalili, że również w przyszłości będą się konsultować w kwestiach związanych z procesami dostosowania Układu o Stabilizacji i Stowarzyszeniu Serbii i BiH z Unią Europejską oraz będą wspólnie działać w sytuacjach, w których potrzebna będzie ochrona interesu gospodarek tych dwóch krajów w stosunkach z UE.

Źródło: seebiz.net

About Dorota Wojciechowska

Zakochana w Dalmacji i chorwackim Wybrzeżu Adriatyckim. Absolwentka turystyki i rekreacji oraz filologii chorwacko-serbskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Aktualnie stypendystka i studentka kroatystyki na Uniwersytecie w Splicie. Uwielbiająca wszelkiego rodzaju podróże, licencjonowana pilot wycieczek zagranicznych i rezydent.
KOMENTARZE