Home / Bałkany / Serbia / Serbia i Chorwacja jako kręgosłup regionu
Vucic - kurir-info.rs

Serbia i Chorwacja jako kręgosłup regionu

Autor: Aleksandra Szmurlik

Wicepremier Aleksander Vučić zakończył wczoraj (29.04) swoją jednodniową wizytę w Zagrzebiu, podczas której spotkał się z szefową dyplomacji Vesną Pusić, ministrem obrony Antem Kotromanovićem, wicepremierem Nevenem Mimicom, chorwackim premierem Zoranem Milanovićem oraz prezydentem Ivem Josipovićem. Choć czas wizyty był krótki politycy zdążyli poruszyć wiele ważnych kwestii, rozmawiając zarówno o przyszłej współpracy jak i nierozwiązanych sprawach z przeszłości.

Z szefową dyplomacji Vučić rozmawiał przede wszystkim o kwestii integracji z Unią Europejską. Oboje zgodnie stwierdzili, że Serbia powinna usłyszeć datę rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych na początku czerwca. Vesna Pusić potwierdziła także, że Chorwacja mocno popiera serbskie starania o wejście do UE, a nawet poczynione są już przygotowania by dalej rozwijać współpracę ekonomiczną obu państw po wejściu Chorwacji do UE. Vučić podkreślił, że Chorwacja i Serbia to dwa kluczowe państwa regionu i ich wzajemne relacje mają znaczenie strategiczne dla rozwoju całego okręgu.

Drugim ważnym tematem były sprawy narodowościowo-polityczne np. status Serbów w Chorwacji i ich prawa, kwestia rekompensat dla serbskich uchodźców z akcji Burza, czy pytania o identyfikację zabitych i zaginionych w Sotinie (koło Vukovara), a także stosunek do Kosowa jako państwa oraz kwestia operacji Burza. Obie strony zgodziły się, że choć ciężko jest dojść do porozumienia w tak delikatnych kwestiach i niektóre problemy pewnie nigdy nie będą rozwiązane, to ich zadaniem jest zrobić wszystko, by te różnice nie stanęły na przeszkodzie współpracy ekonomicznej i gospodarczej. Główny nacisk położono na podkreślenie dobrej współpracy w tych ciężkich tematach i wzajemną pomoc w znalezieniu zadowalających rozwiązań w zgodzie z prawem międzynarodowym.

Głównym tematem spotkania z ministrem obrony Antem Kotromanovićem była współpraca militarna obu państw oraz możliwości wzajemnej współpracy i udział w misjach pokojowych. Poruszono kwestie szkoleń, ekonomii jak i medycyny, wszystkie w kontekście militarnej współpracy.

Na spotkaniu z wicepremierem Nevenem Mimicom rozmawiano przede wszystkim o drodze obu narodów do zjednoczonej Europy, wspólnych projektach międzynarodowych, współpracy gospodarczej, a także przyciąganiu nowych inwestorów. Obaj politycy zgodzili się, że jest to bardzo ważna wizyta, bardzo potrzebna, biorąc pod uwagę zaczynający się nowy etap dla obu państw, czyli zacieśnienie współpracy z Unią.

Dla obu stron wizyta wicepremiera Vučicia w Zagrzebiu to dopiero początek nowej drogi i współpracy obu państw. I choć jak wielokrotnie podkreślano w ciągu tej wizyty, Serbowie i Chorwaci nie mogą mieć takich samych poglądów na przeszłość, zadaniem współczesnych jest próba stworzenia wspólnej wizji przyszłości. Z obu stron padło wiele zapewnień co do pomocy w wyjaśnianiu bolesnych i trudnych kwestii, które teraz będą czekać na realizację. Wizja wspólnej przyszłości w dużej mierze będzie zależeć od rozwiązania problemów z przeszłości.

Źródło: b92.net, kurir-info.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE