Home / Bałkany / Czarnogóra / Serbia i Czarnogóra chcą intensywniej współpracować na drodze do UE
Serbia i Czarnogóra - novosti.rs

Serbia i Czarnogóra chcą intensywniej współpracować na drodze do UE

Serbia i Czarnogóra postanawiają jeszcze bardziej pogłębić współpracę w kwestii integracji europejskiej – to wynik ostatnich rozmów między politykami obu państw.

22 listopada w Budwie odbył się pod hasłem „Wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego w krajach kandydujących i potencjalnie kandydujących” Kongres Ruchów Europejskich i Społeczeństwa Obywatelskiego Europy Południowo-Wschodniej 2013 (Kongres evropskih pokreta i civilnog društva Jugoistočne Evrope 2013). Na Kongresie rozmawiali między innymi minister ds. integracji europejskiej Serbii Branko Ružić, oraz minister spraw wewnętrznych Czarnogóry, Igor Lukšić. Po spotkaniu podano do wiadomości, że oba państwa zamierzają zintensyfikować współpracę dotyczącą drogi do Unii Europejskiej.

– Umówiliśmy się, że naszą współpracę w płaszczyźnie integracji europejskiej jeszcze bardziej wzmocnimy zarówno na poziomie ministerstw, zespołów negocjacyjnych jak i na pozostałych płaszczyznach – powiedział Ružić.

Politycy zdecydowali, że ich kooperacja musi zostać sformalizowana, a wyznaczona podczas rozmów wspólna droga do członkostwa – wzmacniana i podkreślana. Lukšić i Ružić rozważają też stworzenie modelu formalnej współpracy między ministrami odpowiedzialnymi  za integrację z całego regionu.

Podczas Kongresu podkreślano rolę społeczeństwa obywatelskiego w drodze do UE. Na ten aspekt integracji zwracała uwagę Tanja Miščević, główny negocjator Serbii z Unią, która wspominała także o organizacjach pozarządowych i ich ważnej roli. – Bez nich znaczące negocjacje nie istnieją – powiedziała. Według niej celem negocjacji jest nie tylko wstąpienie do Unii Europejskiej, ale także głęboka reforma społeczeństwa obywatelskiego.

Po referendum w 2006 roku, na mocy wyników referendum, Serbia i Czarnogóra przestały tworzyć wspólne państwo, a Czarnogóra uzyskała niepodległość. Dziś oba państwa mają status kandydata do UE – Czarnogóra od 2010 roku, zaś Serbia od 2012.

Źródła: rts.rs, tanjug.rs, gov.me

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE