Home / Bałkany / Czarnogóra / Serbia i Czarnogóra dyskutują o lepszych stosunkach

Serbia i Czarnogóra dyskutują o lepszych stosunkach

Stosunki między Serbią a Czarnogórą rozwijają się. Podejmowane są podobne decyzje strategiczne w związku z integracją europejską – oświadczyli przedwczoraj na wspólnej konferencji prasowej w Podgoricy premier Serbii Mirko Cvetković i premier Czarnogóry Igor Lukšić.

Na serbsko-czarnogórskim spotkaniu dotyczącym pogłębienia współpracy, na które przybyło ponad 100 przedsiębiorców z obu krajów, obaj premierzy stwierdzili, że wzmocnienie stosunków biznesowych i wzajemnych inwestycji jest konieczne i potrzebne. Uznano, że współpraca gospodarcza jest obecnie na wysokim poziomie, ale potrzebna jest intensyfikacja działań na rzecz eliminacji barier handlowych.

Ważne jest, aby przedsiębiorcy wywierali większą presję na rządy obu krajów i zidentyfikowali problemy, które administracja ma obowiązek usunąć. Musimy współpracować i pokazać, że jesteśmy bezpiecznymi krajami do inwestowania – powiedział Cvetković.

Premier Lukšić jest przekonany, że region ma potencjał, aby osiągnąć najwyższy wzrost w Europie i dodał, że ekonomiczne i gospodarcze więzi mają siłę, by zapobiec konfliktom i podziałom. Jako przykład podał Francję i Niemcy, gdzie podejmowano wiele prób pogodzenia sprzecznych interesów obu państw. Stało się to możliwe dopiero, gdy ich przywódcy uświadomili sobie, że przyszłość leży we współpracy ekonomicznej przy wydobyciu węgla i stali. Jak stwierdził Lukšić, jest to cenna lekcja dla wszystkich krajów byłej Jugosławii.

Premier Czarnogóry podkreślił, że banki centralne dwóch krajów po długim okresie powinny dojść do porozumienia w sprawie systemu płatności pomiędzy Serbią i Czarnogórą.

Serbia jest najważniejszym zagranicznym partnerem handlowym Czarnogóry, a całkowita wymiana w ciągu dziesięciu miesięcy bieżacego roku wynosiła 863 mln USD, czyli o 6,5% więcej niż w roku 2010. Stosunki te są jednak nieproporcjonalne, gdyż serbski eksport do Czarnogóry to 700 mln USD.

 

Tekst: vesti-online.com, novosti.rs, tłum. i red. Marta Buraczyńska

About Ida Szmacinska

KOMENTARZE