Home / Bałkany / Bałkany Zachodnie / Serbia i Rosja podpisały memorandum o współpracy w rolnictwie

Serbia i Rosja podpisały memorandum o współpracy w rolnictwie

Knezević- tanjug.rs

Serbski minister rolnictwa Goran Knežević oraz jego rosyjski odpowiednik Nikolaj Fedorov podpisali memorandum o współpracy dwóch państw w dziedzinie rolnictwa.
W wypowiedzi dla dziennikarzy Knežević uściślił, że porozumienie dotyczy realizacji wspólnych projektów, których celem ma być modernizacja przemysłu rolniczego. Planuje się również zacieśnienie współpracy naukowo-badawczej nastawionej na wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań w agrotechnice, hodowli bydła oraz w zagadnieniach związanych  z ochroną środowiska naturalnego.
Goran Knežević wspomniał również, iż rosyjscy przedsiębiorcy są zainteresowani inwestowaniem w serbskie rolnictwo oraz wprowadzeniem serbskich towarów na rynki swojego kraju. Szczególnie pożądanymi produktami są mrożone owoce i warzywa oraz wyroby cukiernicze. Serbski minister rolnictwa dodał, że wymiana handlowa z Rosją wzmocniła się w ostatnich latach, a rolnictwo ma w tym znaczny udział i przynosi zyski. Wartość wymiany produktów rolniczych z Rosją wynosi około 220 mln EUR, z czego Serbia wyeksportowała towary za 150 mln EUR. Zdaniem Kneževicia ogromny rynek rosyjski daje możliwości zwiększenia sprzedaży, jednak konieczne jest organizowanie kampanii promujących serbskie produkty.
Memorandum przewiduje powołanie grup specjalistów, które będą pracowały nad konkretnymi projektami. Pierwsze wyniki ich pracy powinny pojawić się pod koniec marca.

Źródła: tanjug.rs, b92.net, rts.rs

About Justyna Romanowska

KOMENTARZE