Home / Gospodarka / Handel / Serbia i Rosja wzmacniają współpracę

Serbia i Rosja wzmacniają współpracę

Wizyta Dacicia w Moskwie- tanjug.rs
W dniach 10 – 11 kwietnia delegacja Serbii, której przewodził premier Ivica Dačić, przebywała z oficjalną wizytą w Moskwie. W trakcie pobytu serbski premier spotkał się z prezydentem Rosji Władymirem Putinem oraz premierem Dimitrem Miedwiediewem.
W czasie rozmowy z Dačiciem Putin wyraził przekonanie, że ekonomiczna współpraca Serbii i Rosji będzie się dalej rozwijać. Wspomniał on, iż na początku 2013 roku zanotowano 38% wzrost wymiany handlowej między oboma krajami.  Podkreślił także, że Rosja jest jednym z największych inwestorów zagranicznych realizujących projekty o kluczowym znaczeniu dla serskiego przemysłu.
Dimitri Miedwiediew zapewnił  Ivicę Dačicia, że Rosja popiera stanowisko Serbii w sprawie Kosowa. Dodał również, że to serbskie władze powinny inicjować rozmowy i działania zmierzające do unormowania stosunków z Prištiną, Rosja nie jest bowiem stroną w tym konflikcie i jej rola nie może być decydująca przy jego rozwiązywaniu. Dačić zapewnił swojego rozmówcę, że poparcie w sprawie Kosowa jest dla Serbii niezwykle ważne i wzmacnia jej pozycję na arenie międzynarodowej.
W czasie wizyty przedstawiciele obu państw podpisali 7 bilateralnych porozumień. Najważniejszym wśród nich jest umowa, na mocy której władze rosyjskie udzieliły Serbii kredytu w wysokości 500 mln USD. Będzie on przeznaczony na wsparcie serbskiego budżetu. Pozostałe porozumienia dotyczą między innymi współpracy w dziedzinie transportu kolejowego, wspólnych działań na rzecz rozwoju działalności centrum humanitarnego w Nišu, uznawania przez oba państwa ważności tytułów naukowych i stopni zawodowych. Podpisano także umowy o statusie serbskich pomników wojennych na terenie Rosji i rosyjskich w Serbii oraz memorandum o współpracy handlowo-ekonomicznej z władzami obwodu kałuskiego.
Delegacja Serbii rozpoczęła również rozmowy  z Wasilijem Titowem, przedstawicielem drugiego co do wielkości rosyjskiego banku VTB  na temat utworzenia wspólnego funduszu inwestycyjnego, który ułatwiłby rosyjskim przedsiębiorstwom inwestowanie w Serbii, serbscy wytwórcy mogliby zaś z tych środków finansować produkcję przeznaczoną na rynki rosyjskie.

Źródła: tanjug.rs, tanjug.rs, rts.rs, alo.rs

About Justyna Romanowska

KOMENTARZE