Home / Bałkany / Serbia / „Serbia in Redesign” w Brukseli

„Serbia in Redesign” w Brukseli

design - b92

W poniedziałek wieczorem w brukselskim Press Club Europe otwarta została wystawa „Serbia in Redesign” uruchomiona przez PKS (Privredna Komora Srbije) i organizację kulturalną Mikser, jako dwie najważniejsze platformy poświęcone rozwojowi designu i sztuki użytkowej w regionie. Wystawa spotkała się ze sporym zainteresowaniem belgijskich mediów. Ceremonię jej otwarcia obserwowało wielu europejskich parlamentarzystów, w tym Jelko Kacin, sprawozdawca ds. Serbii. W swojej przemowie pochwalił m.in. organizację Mikser, która promuje młody talenty designu poprzez coroczny konkurs „Young Balkan Designers”.

Vesna Arsić, ambasador Serbii w Belgii przyznała, że dzięki takiej wystawie Serbia ma szansę pokazać się Europie w nowoczesny i innowacyjny sposób co na pewno pomoże integracji tego kraju z Unią Europejską. Tego rodzaju inicjatywy w Europie mają też zmienić sposób patrzenia na Serbię i burzyć pewne stereotypy. Wystawa zawiera nie tylko prace 18 uzdolnionych projektantów z Bałkanów, ale też produkty partnerów np. Wydziału Leśnictwa Uniwersytetu w Belgradzie. Zaprezentowano też lokalne wyroby gastronomiczne i alkohole z rakiją na czele.

Gośćmi otwarcia wystawy byli też belgijscy projektanci, którzy przygotowali specjalny występ, oraz serbska wokalistka Jelena Petošević. Wystawa jest również zapowiedzią Mikser Festival, który odbędzie się w Belgradzie na przełomie maja i czerwca tego roku. Więcej informacji na temat tego wydarzenia znaleźć można na stronie Mikser.rs

Źródło: B92

About Maciej Błażewicz

KOMENTARZE