Home / Gospodarka / Energetyka / Serbia: Inwestycje w energetykę w wysokości 10,5 mld EUR

Serbia: Inwestycje w energetykę w wysokości 10,5 mld EUR

Serbia może liczyć na co najmniej 10,5 mld EUR inwestycji w sektor energetyczny w okresie od 2010 do 2020 r., oświadczył dyrektor wykonawczy Instytutu ds. Energetyki Europy Południowo-Wschodniej Kostas Stamboulis na inauguracji konferencji nt. rynków energetycznych Bałkanów Zachodnich w Belgradzie.
Jak utrzymuje Stamboulis, inwestycje dotyczą rozbudowy infrastruktury energetycznej rafinerii, elektrociepłowni oraz tej związanej z przesyłem prądu, ropy naftowej i gazu. W samym tylko sektorze odnawialnych źródeł energii należy oczekiwać co najmniej 600 mln EUR inwestycji.
Zgodnie z ocenami Instytutu, cały region, wraz z Serbią, może liczyć na ok. 240 mld EUR inwestycji w energetykę do 2020 r. Ponadto, ocenia się, że w ciągu najbliższych 10 lat zapotrzebowanie na energię na Bałkanach będzie wzrastać, ale tempo tego procesu będzie słabsze niż wcześniej szacowano. Obecnie cały region jest uzależniony w wysokim stopniu od importu ropy i gazu – ok. 90 procent zapotrzebowania na te rodzaje energii pokrywane jest ze źródeł zagranicznych.

 

Źródło: emportal.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE