Home / Polityka / Polityka regionalna / Serbia: István Pásztor podsumował rok 2012

Serbia: István Pásztor podsumował rok 2012

Zbliżający się koniec roku 2012 stał się dla szefa  Związku Wojwodińskich Węgrów (węg. Vajdasági Magyar Szövetség – VMSZ) Istvána Pásztora okazją do podsumowania wydarzeń politycznych oraz miejsca zajmowanego na scenie politycznej przez jego partię. Polityk scharakteryzował miniony rok jako okres ważnych dla Serbii zmian politycznych. Pierwsza połowa roku upłynęła pod znakiem przygotowań do majowych wyborów, drugie półrocze natomiast na kształtowaniu się nowej rzeczywistości powyborczej.

Rok 2012 także dla Związku Wojwodińskich Węgrów był rokiem przełomowym. Związek choć wielokrotnie krytykowany, przede wszystkim za swoje hasło: Za Wojwodinę – w normalnej Serbii, samodzielnie wystartował w wyborach. Wynik wyborów nie jest dla Związku w pełni satysfakcjonujący, jednakże jak podkreślił Pásztor, daje Związkowi możliwość skutecznego reprezentowania interesów mniejszości węgierskiej w Wojwodinie.

VMSZ podtrzymuje swoje stanowisko, zgodnie z którym podczas liczenia głosów w majowych wyborach doszło do nieprawidłowości (pisaliśmy o tym tutaj). Choć sprawa tuż po ogłoszeniu wyników została skierowana do prokuratury, do dnia dzisiejszego nie została rozwiązana.

Według Pásztora nadchodzący wielkimi krokami rok 2013 będzie dla Serbii okresem, w którym władze będą musiały zmierzyć się z takimi problemami jak rosnąca inflacja i bezrobocie. Ponadto jedną z najpilniejszych kwestii jest także wyjaśnienie wszystkich nieprawidłowości jakie miały miejsce w Banku Rozwoju Wojwodiny (węg. Vajdasági Fejlesztési Bank).

źródło: vajma.info

About Agata Wojtkowiak

KOMENTARZE