Home / Gospodarka / Energetyka / Serbia: Jak zapanować nad cenami paliwa?

Serbia: Jak zapanować nad cenami paliwa?

Rząd przygotowuje środki, które mają zapobiec niebezpiecznym i niepopularnym podwyżkom cen produktów ropopochodnych w kraju. Możliwe są dwie opcje: ograniczenie marż lub odgórne, administracyjne „regulowanie” cenników.
Paliwo od początku bieżącego roku zdrożało przeciętnie o 10 RSD (0.09 EUR) na litrze. To, zdaniem ekspertów, nie pozostanie bez wpływu na ceny innych produktów. Prawie pewne jest, że inflacja w połowie roku będzie wyższa od planowanych maksymalnych 6 procent.
Najwyraźniej rząd sporządził już własne wyliczenia możliwych skutków niestabilności cen na rynku produktów ropopochodnych, gdyż w ostatnich dniach prowadzone są intensywne prace w celu przygotowania środków, które – chociaż do wyborów – „uspokoiłyby” cenniki na stacjach benzynowych. Z dwóch podanych powyżej możliwych rozwiązań więcej zwolenników ma ograniczenie marż, choć na razie trudno precyzyjnie stwierdzić, ile stacje benzynowe zarabiają na jednym sprzedanym litrze paliwa. Ostateczne, konkretne kroki rząd ma podjąć do końca marca. Jak zauważają ekonomiści, jeśli państwo chce uniknąć groźnych podwyżek cen pozostałych produktów, należy podjąć je jak najszybciej.

 

Źródło: novosti.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE