Home / Bałkany / Serbia / Serbia: Japończycy potencjalnymi nabywcami browaru Apatin

Serbia: Japończycy potencjalnymi nabywcami browaru Apatin

Angielski fundusz private equity CVC Capital Partners, właściciel browaru Apatin, nosi się z zamiarem sprzedaży swoich obiektów w Europie Środkowo-Wschodniej. Obok serbskiego browaru, produkującego słynne piwo Jelen, mowa o obiektach zlokalizowanych w Czechach, Rumunii, Bułgarii, Czarnogórze, Bośni i Hercegowinie, Chorwacji oraz na Węgrzech. W 2009 r. fundusz odkupił zakłady w wyżej wymienionych krajach od belgijskiej spółki Anheuser-Busch InBev. Znawcy branży piwowarskiej twierdzą, że wartość sprzedaży znacznie przekroczy kwotę zainwestowaną trzy lata temu.

Decyzja o sprzedaży zakładów została ogłoszona w momencie, w którym dwie japońskie firmy poszukują możliwości do wejścia na rynek środkowoeuropejski. Mowa o Asahi i Suntory, firmach o długiej, sięgającej jeszcze XIX wieku tradycji oraz ugruntowanej pozycji na rynku azjatyckim i amerykańskim. Obaj inwestorzy posiadają ogromne udziały i stale rozszerzają swoją działalność.

Asahi, wytwórca najstarszego piwa w regionie Azji i Pacyfiku, publicznie podał do wiadomości, że chce zwiększyć produkcję zagraniczną o 20-30%. W przypadku Serbii nie byłaby to pierwsza inwestycja spółki, gdyż w 2009 r., wspólnie z kompanią Mitsui, zainwestowała 33 mln USD w fabrykę drożdży w wojwodińskiej miejscowości Senta.

Z kolei Suntory, oprócz produkcji piwa w regionie środkowoeuropejskim, postanawia zwiększyć udziały na francuskim rynku winiarskim, gdzie działa już od roku.

Wartość obiektów w dziewięciu krajach może przekraczać 3 mld EUR, jednak niewykluczone, że zdeterminowani Japończycy będą w stanie zaoferować jeszcze więcej.

Źródło: balkans.com

 

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE