Home / Polityka / Serbia: Jedenastolecie upadku rządów Miloševicia

Serbia: Jedenastolecie upadku rządów Miloševicia

Dzisiaj przypada 11. rocznica masowych demonstracji, które doprowadziły do obalenia reżimu dotychczasowego prezydenta Serbii i Jugosławii Slobodana Miloševicia. Do październikowych protestów w centrum Belgradu doszło w rezultacie zakwestionowania przez komisję wyborczą zwycięstwa Vojislava Koštunicy w wyborach prezydenckich. Liczne nieoficjalne źródła podawały, iż kandydat Demokratycznej Opozycji Serbii (DOS) uzyskał widoczną przewagę w postaci 52,54% głosów, jednak komisja, podająca wynik 49-proc., zapowiedziała drugą turę wyborów. Koalicja 18. opozycyjnych ugrupowań odrzuciła możliwość przeprowadzenia następnej tury, a na znak protestu DOS zapowiedziała manifestację pod nazwą „Serbia w Belgradzie”. Slobodanowi Miloševiciowi postawiono ultimatum, że do 5 października do g. 15.00 ma uznać własną porażkę i zrezygnować z pełnionej funkcji, w przeciwnym razie musi liczyć się z niebezpieczeństwem otwartego konfliktu. Zażądano również dymisji kierownictwa państwowej telewizji Radio-televizija Srbije (RTS).

Ciężko określić dokładną liczbę protestujących, mówi się o setkach tysięcy, ale na pewno była to najliczniejsza demonstracja zorganizowana przeciwko wieloletnim rządom prezydenta. Do pochodu Belgradczyków dołączyli obywatele z całej Serbii, którzy przybywali własnymi, jak i zorganizowanymi, środkami transportu. Policja bezskutecznie próbowała zatrzymać nadjeżdżających demonstrantów. Po godzinie 15.00 tłum wtargnął do budynku Skupsztiny, następnie zajął pobliski komisariat i częściowo podpalił siedzibę RTS. Podczas trwającego kilka godzin przewrotu zginęły 2 osoby, 65 zostało rannych.

Następnego dnia, po spotkaniu z Koštunicą, Miloševic publicznie podał się do dymisji, a 7 października 2000 r. Vojislav Koštunica złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym i oficjalnie stał się pierwszym demokratycznym prezydentem Jugosławii.

W kwietniu 2001 r. Slobodan Miloševic został aresztowany z powodu oskarżeń o malwersacje finansowe, a dwa miesiące później przekazany w ręce Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze, gdzie był sądzony za ludobójstwo w Bośni i Hercegowinie, zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości w Chorwacji i Kosowie.

Były prezydent zmarł 11 marca 2006 r. w więzieniu w Scheveningen.

 

Tekst: rts.rs, tanjug.rs, tłum. i red. Marta Szymankiewicz

About Łukasz Fleischerowicz

KOMENTARZE