Home / Bałkany / Serbia / Serbia: jedna czwarta bezrobotnych to ludzie młodzi
seebiz.net
seebiz.net

Serbia: jedna czwarta bezrobotnych to ludzie młodzi

Według najnowszych szacunków serbskiego Narodowego Urzędu Zatrudnienia (NSZ), aż jedną czwartą wszystkich osób zarejestrowanych jako bezrobotne stanowią ludzie młodzi, poniżej 30 roku życia. Ponadto, około 60% z nich nie ma żadnego doświadczenia zawodowego, a połowa z nich kwalifikuje się długotrwale bezrobotni.

Na początku 2016 roku bezrobocie w Serbii wynosiło 17,9% (17,4 u mężczyzn, 18,4 u kobiet). Najwięcej osób ma problem ze znalezieniem zatrudnienia na południu kraju.

Podczas Targów Przedsiębiorczości dyrektor NSZ, Zoran Martinović, przyznał, że mimo poprawiających się warunków na rynku pracy młodzi ludzie wciąż są w gorszej sytuacji niż reszta społeczeństwa. Co prawda bezrobocie wśród osób poniżej 30 roku życia jest minimalnie niższe niż przed rokiem, aż 62% z nich nie ma żadnego doświadczenia zawodowego, a 50% jest bez pracy ponad rok (co oznacza, że są długotrwale bezrobotni).

W ubiegłym roku w całej Serbii odbyło się 68 różnego rodzaju targów pracy czy przedsiębiorczości.

Źródła: tanjug.rsn1info.com

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE