Home / Polityka / Polityka zagraniczna / Serbia: Jeśli Kosowo jest warunkiem, nie muszą nas przyjmować do UE
noveinicjative.org
noveinicjative.org

Serbia: Jeśli Kosowo jest warunkiem, nie muszą nas przyjmować do UE

- Mam nadzieję, że przyznanie (niepodległości) Kosowa nigdy nie będzie warunkiem przyjęcia Serbii do UE, ale jeśli będzie to warunek naszego członkostwa w Unii, nie muszą nas przyjmować – przyznał szczerze prezydent Serbii Tomislav Nikolić w wywiadzie dla dziennika Danas. Odpowiadał także między innymi na pytania o kryzys migracyjny w Europie i elacje Serbii z Chorwacją.

Zapytany o to, czy kiedykolwiek w trakcie negocjacji akcesyjnych dojdzie do tego, że Serbia będzie zmuszona przyznać niepodległość Kosowa, prezydent odparł, że w takiej sytuacji “wcale nie muszą nas przyjmować”. Dodał, że w takiej sytuacji, Serbia nie zostałaby członkiem Unii, zostałaby jednak państwem, zreformowanym według 34 (spośród 35) rozdziałów negocjacji akcesyjnych. Prezydent zwrócił uwagę, że kontrowersyjny rozdział 35 jest niedoprecyzowany, i właściwie nie wiadomo, jak zostanie zamknięty zgodnie z obowiązującym dziś porozumieniem. Jako przykład podał Związek Gmin Serbskich, który tworzony jest właśnie na mocy porozumienia z Brukseli, a odrzucany jest przez kosowskie władze jako niezgodny z kosowską konstytucją.

Prezydent pytany był również o kryzys migracyjny w Europie, i o to, jak jego zdaniem zostaną przyjęci w kraju uchodźcy, których do Serbii ma trafić 6 tysięcy. Nikolić wyraził nadzieję, że uda się uniknąć wszelkich incydentów, zarówno tych wywołanych zachowaniem przybyszów, jak i prowokacjami ze strony lokalnych społeczności. Dodał też, że państwa Unii Europejskiej myśląc o zamykaniu granic dla dalszych imigrantów i uchodźców powinny zacząć od państw, do których trafiają oni w pierwszej kolejności, nie zaś od państw najdalej wysuniętych na północ i zachód. Powoduje to bowiem, że ludzie ci zostają wbrew swojej woli na terytorium kraju, w którym wcale nie chcą przebywać. Tomislav Nikolić uważa, że zarówno niemoc w stosunku do Kosowa, jak i kryzys migracyjny pokazują, jak bardzo słaba jest teraz Unia Europejska.

Źródła: danas.rs, newsweek.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE