Home / Bałkany / Serbia / Serbia: Kolejna próba sprzedaży „Telekom Srbija”

Serbia: Kolejna próba sprzedaży „Telekom Srbija”

Rząd serbski jest gotowy podjąć się kolejnej próby sprzedaży firmy „Telekom Srbija” w drodze przetargu pod warunkiem, że za wszystkie akcje firmy otrzyma 2,5 miliarda EUR.

Rząd podjął również decyzję o tym, aby nie wystawiać „Telekomu” na giełdę papierów wartościowych, gdyż obawia się, iż niskie ceny akcji, jakie mogłaby uzyskać firma, źle wpłynęłyby na jej cenę w momencie sprzedaży.

W porozumieniu osiągniętym między premierem Serbii Ivicą Dačiciem, wiceprzewodniczącym rządu Aleksandrem Vučiciem i ministrem finansów i gospodarki Mlađanem Dinkiciem stwierdza się, iż sprzedaż „Telekomu” odbędzie się w drodze międzynarodowego przetargu, z określoną ceną minimalną i po uprzedniej konsultacji z zainteresowanymi stronami.

Mówi się o tym, iż serbski rząd najpierw chce sprawdzić, czy w ogóle znajdą się chętni na zakup firmy w proponowanej cenie – jeśli tak, przetarg zostanie rozpisany. W przeciwnym razie decyzja o sprzedaży zostanie przesunięta w czasie.

– Jestem przekonany, że możemy dostać 2,5 mld EUR, bo kupno „Telekomu” oznacza zakup rynku Republiki Serbii oraz Czarnogóry. Myślę, że przygotowania do przetargu moglibyśmy zacząć już na jesień, a następnego roku sprzedać „Telekom” – podaje źródło.

Z tego samego źródła pochodzą informacje o tym, jakoby już teraz rząd serbski miał otrzymać ofertę 2 mld EUR za „Telekom” – nie ma jednak potwierdzenia czy propozycja przyszła ze strony firmy „Telekom Austria Group”.

Wycena „Telekom Srbija” na dziś wynosi od 1,9 mld do 3 mld EUR.

Rząd serbski sprzedawał już „Telekom” w przetargu rozpisanym w październiku 2010 r., który zakończył się niepomyślnie w maju 2011 r. Wartość firmy została wówczas wyceniona na 2,4 mld EUR. Serbia oczekiwała od nabywcy 1,4 mld EUR za 51% kapitału.

Jedyna oferta spłynęła wtedy od firmy „Telekom Austria Group”, która za pierwszym razem zaproponowała 950 mln EUR za akcje i 450 za inwestycje, za drugim zaś 800 mln EUR plus 300 kolejnych w następnych 9 latach. Oferta została odrzuca.

 

 

Źródło: capital.ba

 

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE