Home / Bałkany / Serbia / Serbia kolejny raz wyemituje euroobligacje

Serbia kolejny raz wyemituje euroobligacje

Serbia w kwestiach finansów może być spokojna do wiosny. Tym twierdzeniem Mlađan Dinkić, minister finansów i gospodarki skomentował wypuszczenie kolejnej tury euroobligacji. Jeśli na międzynarodowym rynku zaistnieją sprzyjające okoliczności, euroobligacje o wartości 500 mln UDS zostaną wyemitowane w listopadzie. Wiadomość o wypuszczeniu euroobligacji Dinkić podał podczas dziewiątej konferencji gospodarczej organizowanej przez Raiffeisen.

Emisja euroobligacji jest jednym ze sposobów uchronienia Serbii przed kryzysem gospodarczym. Z końcem poprzedniego miesiąca Serbii udało się sprzedać euroobligacje o wartości 1 mld USD z zyskiem w wysokości 6,625 proc.

Minister finansów i gospodarki twierdzi, że udało mu się opanować chaos w sektorze finansowym, który zostawiła poprzednia władza. Dinkić z optymizmem patrzy w przyszłość. W 2013 roku minister oczekuje wzrostu gospodarczego o 2 proc. Jeśli do końca roku huta stali Smederevo zostanie sprzedana, wzrost gospodarczy może być jeszcze wyższy.

Do wzrostu gospodarczego ma przyczynić się w dużej mierze produkcja nowego modelu Fiata. Prognozy na 2013 roku pokazują, że zysk z eksportu wyprodukowanych w serbskiej fabryce Fiata samochodów wynosić będzie 2 mld EUR. Innym sektorem, z którego Dinkić spodziewa się znacznych dochodów jest rolnictwo.

Dinkić informuje również, że zahamowany zostanie wzrost długu publicznego na poziomie 65 proc. PKB. Według przewidywań ministra dług ten w 2014 roku będzie na poziomie 58 proc. PKB. W tym celu państwo sprzeda część swojego majątku i zmniejszy zadłużenie na krajowym rynku. Wyzwaniem dla Serbii na rok 2013 pozostaje wciąż problem zmniejszenia bezrobocia.

Pomoc w uchronieniu Serbii przed kryzysem finansowym ma przynieść Misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego, która rozpocznie się 13 listopada br. Pierwsze rozmowy Misji ze stroną serbską będą dotyczyły projektu budżetu na 2013 rok. Strona serbska planuje jeszcze podczas pierwszych rozmów poruszyć temat reform strukturalnych.

 

Źródło: tanjug.rs, seebiz.eu

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE