Home / Gospodarka / Handel / Serbia: Koniec ze sprzedażą antybiotyków bez recepty

Serbia: Koniec ze sprzedażą antybiotyków bez recepty

Serbia była jednym z ostatnich krajów w Europie, w którym można było nabyć w aptekach antybiotyki bez recepty. Praktyka ta, tak bardzo zaskakująca chociażby dla Polaków odwiedzających Serbię, przechodzi do przeszłości, a to za sprawą zaostrzenia przepisów oraz taryfikatora kar dla aptekarzy, którzy wydadzą klientowi antybiotyk bez recepty. Kara za takie wykroczenie będzie wynosić od 300 000 do 1 000 000 RSD (od 2 707 do 9 024 EUR). Jej wysokość konsternuje także właścicieli prywatnych aptek, którzy do tej pory częściej czynili wyjątek dla swoich klientów niż państwowe punkty. Mimo tego, przedstawiciele Związku Prywatnych Aptekarzy (Savez privatnih apotekara) twierdzą, iż Serbowie nie zniechęcą się zaostrzeniem przepisów i wciąż będą odwiedzać apteki w nadziei, że uda im się kupić antybiotyk bez wymaganej recepty.
– Zazwyczaj twierdzą, że nie mogą pozwolić sobie na nieobecność w pracy i czekać na wizytę u wybranego lekarza oraz że sami wiedzą, co im najlepiej pomaga, na przykład, przy zapaleniu zatok czy oskrzeli – oznajmił Dragutin Rajevac ze Związku.
Podczas gdy w praktyce nie przestrzegano Ustawy o lekach z 2004 r., mówiącej o tym, że antybiotyki nie mogą być sprzedawane bez ograniczeń, w Serbii na każde 100 opakowań antybiotyków wydanych na receptę, 115 nabytych zostało „na własną rękę”. Wykazały to rezultaty ostatniego europejskiego projektu, który miał za zadanie monitorować sprzedaż leków w 35 krajach, według którego Serbia pobiła wszelkie rekordy w niekontrolowanym spożyciu antybiotyków.
Mimo że ograniczenia w wydawaniu antybiotyków wyłącznie na receptę uważane są przez pacjentów za kolejną próbę ratowania opieki zdrowotnej, eksperci farmakologii klinicznej twierdzą, iż głównym powodem jest walka z niekontrolowaną konsumpcją w celach leczniczych.

Źródło: novosti.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE