Home / Bałkany / Kosowo / Serbia, Kosowo: Czwarte spotkanie Thaçiego i Dačicia w Brukseli

Serbia, Kosowo: Czwarte spotkanie Thaçiego i Dačicia w Brukseli

dacic_thaci_ashton - gazetaexpress.com

W czwartek, 17 stycznia, odbyło się czwarte z kolei, a pierwsze w tym roku spotkanie premierów Serbii i Kosowa, Ivicy Dačicia i Hashima Thaçiego z szefową dyplomacji UE, Catherine Ashton. Doszło do kilku ważnych ustaleń, jednak nie osiągnięto znacznych postępów w kwestii północy Kosowa, jak zapowiadano przed spotkaniem.

Catherine Ashton spotkała się najpierw z premierem Thaçim. W spotkaniu tym brali także udział wiceminister, Edita Tahiri, minister integracji europejskiej, Vlora Çitaku oraz koordynator dialogu polityczngo, Blerim Shala. Następnie Ashton spotkała się z premierem Serbii, Ivicą Dačiciem, po czym doszło do spotkania obu ministrów.

Po pięciogodzinnym spotkaniu Biuro Catherine Ashton wydało komunikat, w którym podano, że ustalono na nim, że opłaty celne oraz podatek VAT na przejściach granicznych między Kosowem a Serbią będą zbierane zgodnie z prawem kosowskim. Jest to jednak czasowy kompromis, a nie ostateczne rozwiązanie. W komunikacie poinformowano także, że następne spotkanie, które odbędzie się w lutym, powinno przynieść widoczny postęp w najważniejszych kwestiach.

Obszerniejsze oświadczenie wydał Thaçi, który powiedział mediom, że prócz ustaleń dotyczących opłat celnych, omówiono kwestię paralelnych struktur serbskich w Kosowie, które premier Dačić zobowiązał się zlikwidować.

Mówiąc o kwestii północy Kosowa, Thaçi zgodził się z niedawnymi ustaleniami ministrów spraw zagranicznych krajów UE, którzy stwierdzili, że Kosowo powinno mieć ujednoliconą administrację, jednak władze kraju powinny szanować indywidualne potrzeby Serbów. Thaçi zapewnił, że władze uszanują stworzenie organizacji gmin serbskich, która dobrze wpłynie na samopoczucie osób tam mieszkających. Obiecał także, że zostanie stworzony fundusz na rozwój szkolnictwa, opieki zdrowotnej oraz wsparcia socjalnego dla północnych gmin Kosowa.

Oświadczenie, po najdłuższym do tej pory spotkaniu, wydał także premier Serbii, Ivica Dačić, który przyznał, że jednym z poruszonych tematów była kwestia równoległych instytucji, podkreślając jednak, że tematem było to, jak powinny one wyglądać, aby były możliwe do przyjęcia zarówno dla Prisztny, jak i dla Serbów mieszkających w Kosowie. Dačić ocenił spotkanie jako korzystne, dlatego że po raz pierwszy otwarto perspektywę rozmów o konkretnych rozwiązaniach. Podkreślił, że Serbia nie uzna niepodległości Kosowa, ale uszanuje jego terytorium, zgodnie z tym jak określa je rezolucja 1244.

– Naszym celem jest, aby do kwietnia, kiedy ma zostać złożone sprawozdanie Radzie UE, został osiągnięty postęp, nie tylko z powodu europejskiej perspektywy, ale także z potrzeby uzyskania konkretnego rozwiązania, które byłoby zgodne z naszymi narodowymi i państwowymi interesami – dodał  Dačić.

W piątek, obaj premierzy spotkali się także indywidualnie z zastępcą amerykańskiego sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji, Philipem Reekerem.

 

Źródła: botasot.info, gazetaexpress 1, 2, novosti.rs

About Maria Reptowska

KOMENTARZE