Home / Bałkany / Kosowo / Serbia, Kosowo: Drugie spotkanie Thaçiego i Dačicia. Osiągnięto pierwsze porozumienia

Serbia, Kosowo: Drugie spotkanie Thaçiego i Dačicia. Osiągnięto pierwsze porozumienia

W środę, 5 listopada szefowa dyplomacji UE, Catherine Ashton, ponownie spotkała się z premierami Serbii i Kosowa, Ivicą Dačiciem i Hashimem Thaçim. Podobnie, jak 19 października, najpierw Ashton spotkała się indywidualnie z każdym z premierów, po czym doszło do ich wspólnego spotkania. Jak zapewniają obie strony, przyniosło ono kilka ważnych ustaleń.

– Spotkanie było mniej napięte niż ostatnim razem, ale także bardziej znaczące – ocenił Hashim Thaçi.

– To było dobre i pożyteczne spotkanie. Myślę, że poczyniliśmy kilka kroków do przodu – zadeklarował Ivica Dačić.

Obie strony doszły do porozumienia, że od grudnia rozpocznie się realizacja porozumienia o zintegrowanym zarządzaniu granicami (IBM). Dačić zaznaczył jednak, że chodzi o projekt pilotażowy, który początkowo zostanie zrealizowany jedynie w dwóch z sześciu przejść granicznych między Kosowem a Serbią.

Poza tym, strona serbska zgodziła się na ujawnienie przejrzystych danych na temat finansowania serbskich struktur równoległych istniejących w Kosowie.

– Nie ma tutaj nic tajnego, ponieważ publicznie finansujemy Serbów z Kosowa z pieniędzy wydzielonych z budżetu Serbii. Nie mamy żadnych tajnych funduszy na finansowanie instytucji serbskich w Kosowie – powiedział Dačić, dodając, że Serbia nie jest gotowa na rozmowy o usunięciu instytucji serbskich w Kosowie, lecz na rozmowy o rozwiązaniu problemu instytucjonalnego paralelizmu.

Dačić poinformował także, że obie strony zgodziły się, aby w ramach Kosowskiej Policji została utworzona specjalna jednostka, mająca zajmować się ochroną dziedzictwa i najważniejszych obiektów kulturowych i religijnych Serbów w Kosowie. Większość członków jednostki miałaby być narodowości serbskiej.

Poza tym poruszono wiele innych kwestii, lecz bez osiągnięcia konkretnych porozumień. Otwarto temat kwestii północy Kosowa, jednak premier Thaçi podkreślił, że w tym zakresie każde porozumienie musi być zgodne z konstytucją Kosowa oraz jego niepodległością. Tego nie może jednak przyjąć Serbia, wyraża jednak gotowość do rozmów na wszystkie tematy.

–  Taka jednostronna deklaracja niepodległości Kosowa i Metochii, dla Serbii jest absolutnie nie do przyjęcia, i to w ogóle nie jest tematem tych rozmów. Z drugiej strony, Serbia jest gotowa do rozmów o ostatecznym rozwiązaniu, a nie tylko o kwestiach technicznych, ponieważ uważamy, że jesteśmy zobowiązani wobec naszych dzieci i wnuków do uregulowania naszych relacji, aby oni nie musieli znów walczyć ze sobą – powiedział Dačić.

Obie strony podkreśliły, że jedną z najważniejszych kwestii pozostaje także los osób zaginionych. Dačić zapewnił, że rząd serbski jest gotowy do współpracy w tym kierunku, angażując się w to w najwyższym stopniu. Na rozwiązanie sprawy nalegał także premier Thaçi.

Ogólnie omówiono także pomysł budowy autostrady Niš-Prisztina, która miałaby być kontynuacją autostrady Tirana-Prisztina. Poza tym bez szczegółów poruszono inne kwestie, m.in. w zakresie telekomunikacji i energetyki. Oczekuje się, że tematy będą omawiane konkretniej na kolejnych spotkaniach, z których najbliższe ma się odbyć na początku grudnia br.

 

Źródła: botasot.info, gazetaexpress.com, novosti.rs

About Maria Reptowska

KOMENTARZE