Home / Bałkany / Kosowo / Serbia, Kosowo: „Euroxibition” przełamuje bariery i przekracza granice

Serbia, Kosowo: „Euroxibition” przełamuje bariery i przekracza granice

Dziesięciu młodych fotografów – pięciu z Serbii i pięciu z Kosowa – przedstawiło swoje spojrzenie na Europę, UE i integrację europejską w wystawie „Euroxibition”, dając świadectwo, że te dwa niemal całkowicie rozdzielone społeczeństwa, mają jednak wiele wspólnego. Nie jest to zwyczajna wystawa fotografii, jej celem jest przełamanie granic, budowanie mostów i wysyłanie sygnałów – twierdzą jej autorzy.

W sierpniu wystawa została zaprezentowana w Austrii, teraz przyszła kolej na siedzibę Parlamentu Europejskiego w Brukseli.

– Mam nadzieję, że ta wystawa pomoże wszystkim, którzy jeszcze mają granice w swoich umysłach, i którzy myślą, że ludzie z różnych grup etnicznych nie powinni komunikować się między sobą, przyjaźnić się i pracować razem nad tym, co my definiujemy jako wartości europejskie – powiedziała sprawozdawca Parlamentu Europejskiego ds. Kosowa, Ulrike Lunacek, otwierając wystawę.

Symboliczne znaczenie ekspozycji podkreślił jej drugi gospodarz, sprawozdawca Parlamentu Europejskiego ds. Serbii, Jelko Kacin.

– Wszystkie zdjęcia emanują energią i emocjami nowej generacji Serbii i Kosowa. Musimy uwolnić tę skumulowaną energię i przyjąć Bałkany otwarcie i szczerze – powiedział, dodając, że ta wystawa i przede wszystkim towarzyszące jej współdziałanie młodych fotografów jest ogromnym krokiem dla przyszłej współpracy i pojednania w regionie.

Projekt powstał pod patronatem Europejskiego Forum Alpbach i został zrealizowany przez kluby Alpbach z Kosowa i Serbii. Ich przedstawiciele podkreślają, że chcą pokazać, że współpraca jest możliwa, chociaż potrzeba do tego wiele wysiłku i odwagi.

– Dla nas jest ważne, aby pokazać, że w naszych stowarzyszeniach istnieją ludzie, którzy chcą zrobić krok do przodu i zbudować mosty – powiedziała przewodnicząca klubu Alpbach z Belgradu, Milana Sredojević.

 

Źródła: dw.de, gazetaexpress.com

About Maria Reptowska

KOMENTARZE