Home / Bałkany / Kosowo / Serbia, Kosowo: kolejna tura dialogu Belgrad – Prisztina
Mogherini-565x327

Serbia, Kosowo: kolejna tura dialogu Belgrad – Prisztina

Po raz kolejny w Brukseli spotkali się premierzy Serbii i Kosowa oraz wysoka przedstawiciel UE do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Federica Mogherini, aby rozmawiać o najistotniejszych kwestiach sporu między Serbią, a Kosowem, które wciąż pozostaje terytorium spornym.

Głównymi tematami tego spotkania był Związek Gmin Serbskich, telekomunikacja, energetyka oraz plany dotyczące Parku Pokoju w Kosowskiej Mitrowicy. Federica Mogherini najpierw spotkała się osobno z premierem Aleksandrem Vučiciem oraz Isą Mustafą, a następnie doszło do spotkania trójstronnego. Dzisiejsza runda spotkania uważana jest za niezwykle ważną dla integracji europejskiej Serbii oraz Kosowa. Mówi się, że od niej zależy czy otwarty zostanie pierwszy rozdział negocjacyjny Serbii z Unią Europejską.

Po rozmowach premier Serbii Aleksandar Vučić przyznał, że negocjacje były ciężkie i nie sądzi on, aby zostało podpisane porozumienie w kluczowych sprawach, aczkolwiek w sprawie Związku Gmin Serbskich nastąpił spory progres. Potwierdził, że rozmowy będą kontynuowane, a ich dynamika wzrasta. Mimo tego, że ciężkie, zdaniem Vučicia były merytoryczne i otwarte. Kolejne spotkanie najprawdopodobniej odbędzie się w przyszły poniedziałek. Trudności wokół Związku Gmin Serbskich wynikają głównie z różnic w formalnym istnieniu tego tworu – Kosowo nalega, by podlegało ono kosowskiemu systemowi samorządowemu i nie miało w związku z tym żadnej władzy wykonawczej.

Maja Kocijančič, rzeczniczka Federici Mogherini przyznała dziennikarzom, że z uwagi na ważność dzisiejszych rozmów nie zamierza spekulować, czy zakończą się one sukcesem czy nie – ponieważ od tego zależy dalsza integracja z Unią.

W czasie rozmów Prisztina usiłowała przejąć od Serbii kompletny system dystrybucji energii na północy Kosowa, co zdaniem Vučicia jest nienegocjowane – uważa uczestniczący w części spotkania Dragan Vladisavljević, dyrektor Kancelarii koordynującej prace w procesie negocjacyjnym.

 Źródła: tanjug.rsslobodnaevropa.org, b92.net

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE