Home / Bałkany / Kosowo / Serbia, Kosowo: Spotkanie Thaçiego i Dačicia w Brukseli

Serbia, Kosowo: Spotkanie Thaçiego i Dačicia w Brukseli

Premierzy Kosowa i Serbii – Hashim Thaçi i Ivica Dačić, spotkali się 19 października z szefową unijnej dyplomacji, Catherine Ashton. Po indywidualnych rozmowach z Ashton, doszło do ich wspólnego spotkania, które – jak zapewniła szefowa dyplomacji UE – przebiegło w miłej i konstruktywnej atmosferze.

Celem spotkania była kontynuacja dialogu na temat normalizacji stosunków między Kosowem a Serbią, na co zgodziły się obie strony. Jak poinformowała Ashton w oświadczeniu po rozmowach, wkrótce odbędzie się ponowne spotkanie.

– Wierzę mocno, że dialog jest w interesie obu stron. Jego celem jest poprawa życia ludzi i pomoc w rozwiązaniu problemów, przez co Serbia i Kosowo zbliżą się bardziej do Unii Europejskiej – powiedziała Ashton.

W oficjalnym komunikacie kancelarii premiera Kosowa, spotkanie zostało określone nowym rozdziałem w normalizacji stosunków między oboma suwerennymi państwami. Premier Thaçi podkreślił, że przyspieszy to integrację obu krajów z UE oraz będzie służyło pokojowi i stabilizacji w regionie.

Premier Serbii, Ivica Dačić poinformował, że następne spotkanie odbędzie się w listopadzie. Do tego czasu przywódcy Serbii przygotują program zarządzania dialogiem, który będzie obejmował wszystkie tematy, począwszy od realizacji osiągniętych już porozumień, telekomunikacji, do energetyki i kwestii politycznych. Dačić poinformował także, że przyszedł czas na ważne decyzje.

– Uważamy, że nadszedł czas, aby osiągnąć historyczne porozumienie. Jesteśmy gotowi do rozmów na temat ostatecznego statusu Kosowa i Metochii. Oczekujemy także rozmów na temat położenia narodu serbskiego, ochrony dziedzictwa religijnego, zbrodni wojennych, handlu organami, osób zaginionych, serbskiego mienia i powrotu serbskich uchodźców do Kosowa i Metochii – powiedział Dačić.

Odpowiadając na komentarz, że spotkał się z człowiekiem, który jest podejrzany o handel organami w Kosowie, Dačić odparł krótko:

– Jako premier muszę uczestniczyć w dialogu. Powiedziałem Thaçiemu, że Kosowo jest tak samo jego, jak i moje. Urodziłem się w Kosowie. Thaçi uczestniczył w rozmowach w Rambouillet i Wiedniu – powiedział Dačić. Przyznał jednak, że do uścisku dłoni nie doszło.

Podjęcie dialogu ocenia źle Ruch Vetëvendosje, który w komunikacie dla mediów skrytykował działania rządu, twierdząc, że celem dialogu jest jedynie przyspieszenie integracji Serbii z UE, nie przynosząc żadnych korzyści Kosowu. Według Vetëvendosje Thaçi nie stawia żadnych warunków, zapominając w ten sposób o zbrodniach Serbów i ich obecnych działaniach dążących do zniszczenia niepodległości Kosowa.

Thaçi udał się do Brukseli po otrzymaniu zgody parlamentu na prowadzenie dialogu w sprawie normalizacji stosunków z Serbią. W głosowaniu nie brali udziału jednak posłowie z Vetëvendosje, którzy na znak protestu wyszli z sali obrad.

 

Źródła: koha.net, zeri.info 1, 2, novosti.rs, botasot.info

About Maria Reptowska

KOMENTARZE