Home / Polityka / Serbia krajem kandydującym do UE

Serbia krajem kandydującym do UE

Wczoraj wieczorem, po zakończeniu pierwszego dnia szczytu przywódców państw unijnych, przewodniczący Rady Europejskiej Herman von Rompuy poinformował o udzieleniu Serbii statusu kandydata do Unii Europejskiej. Decyzję szefów krajów członkowskich w tej sprawie nazwał istotnym osiągnięciem, dodając że jest ona owocem postępów w dialogu na linii Belgrad-Prisztina, do których przyczyniły się oba zespoły negocjacyjne. Jednocześnie podkreślił konieczność kontynuacji rozmów Serbii i Kosowa pod unijnymi auspicjami.
Jak podaje serbska agencja prasowa Tanjug, debata unijnych przywódców nt. kandydatury Serbii nie trwała długo, gdyż przed jej rozpoczęciem została usunięta ostatnia z przeszkód politycznych, tj. podpisany został stosowny protokół przez przedstawicieli Belgradu i Bukaresztu ws. sytuacji mniejszości wołoskiej zamieszkującej Serbię.
Rada Europejska udzielając Serbii status kandydata, nie wyznaczyła jednak daty rozpoczęcia negocjacji tego kraju z UE. Jest to więc kolejny cel na serbskiej drodze ku członkostwu. Należy liczyć, że taki zabieg będzie czynnikiem mobilizującym dla Belgradu oraz – co istotne – dla Serbów, którzy już za kilkanaście tygodni oddadzą swój głos w wyborach parlamentarnych.
Negocjacje Serbii z UE (obejmą 35 rozdziałów) będą zadaniem kolejnego gabinetu, a ich rozpoczęcie będzie warunkowane wieloma czynnikami, które dla każdego kraju kształtują się inaczej. Na przykład czas, jaki upłynął między przyznaniem Chorwacji statusu kandydata a rozpoczęciem negocjacji wyniósł ok. półtora roku, podczas gdy Macedonia, której przyznano kandydaturę w 2005 r. do tej pory nie rozpoczęła rozmów z Unią. Ich otwarcie także nie jest gwarancją przyspieszenia procesu integracji – casus Turcji.
Zachodni komentatorzy wskazują, że wczorajsza decyzja Rady Europejskiej nie pozostanie bez wpływu na notowania proeuropejskich ugrupowań. Niektórzy, jak na przykład „The Wall Street Journal”, przyznanie Serbii statusu kandydata tłumaczą strachem Unii przed przejęciem władzy w tym kraju przez radykałów i nacjonalistów, którym bliżej do Moskwy, aniżeli Brukseli. Abstrahując jednak od tych dywagacji, dzień przyznania Serbii – krajowi, który jeszcze 13 lat temu był polem realizacji chorej koncepcji bombing, bombing and still more bombing amerykańskiej administracji – kandydatury do UE jest niewątpliwie momentem przełomowym.

 

Źródło: tanjug.rs

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE