Home / Gospodarka / Handel / Serbia kupiła hutę żelaza za 1 dolara

Serbia kupiła hutę żelaza za 1 dolara

Serbski rząd odkupił w piątek od amerykańskiej firmy „U. S. Steel” hutę żelaza „Smederevo” za symboliczną cenę jednego dolara, oświadczył premier Serbii Mirko Cvetković. Umowa o sprzedaży zostanie podpisana we wtorek. Jak poinformował szef rządu, Amerykanie opuszczają Serbię z powodu kryzysu gospodarczego.
Nowy właściciel już wkrótce rozpocznie poszukiwania partnera strategicznego. Kupując hutę, rząd pozyskał 100 mln EUR, czyli łączną wartość środków stałych i kapitału obrotowego netto. Jako że huta nie jest obciążona żadnymi kredytami i długami, tuż po podpisaniu umowy z Amerykanami rozpoczną się negocjacje z potencjalnymi partnerami.
Według Cvetkovicia, rząd nie zamierza inwestować w hutę, lecz stworzyć profesjonalny zarząd kierujący firmą. Mają go tworzyć ludzie niezwiązani z polityką. Być może będą to obcokrajowcy, którzy rozumieją lokalny rynek, poinformował premier, lecz nie chciał zdradzić, kogo konkretnie widziałby w nowym zarządzie.
Głównym powodem, dla którego państwo odkupiło hutę, było zapobieżenie katastrofalnym skutkom jej upadku dla gospodarki oraz dla zatrudnionych w niej osób. Oprócz pozyskania nowego partnera strategicznego, celem pozostaje utrzymanie produkcji. Biorąc pod uwagę fakt, że nie może być ona przerwana, zakład będzie na razie finansowany z budżetu państwa.
Kwota, która zostanie przeznaczona na kontynuację produkcji nie jest jeszcze oficjalnie znana. Firma „U. S. Steel” zanotowała w zeszłym roku straty w wysokości około 100 mln EUR. Premier uważa, że koszty utrzymania firmy nie zwiększą się. Wielkość produkcji to nieco ponad milion ton stali rocznie (choć zdolności produkcyjne wynoszą 2,2 miliona ton). Cvetković ma nadzieję, że ten poziom zostanie utrzymany.
Według sekretarza Izby Gospodarczej Serbii Gorana Rodicia, państwo powinno rozwiązać problem huty jak najszybciej:
– Doradcy ekonomiczni zatrudnieni w naszych ambasadach w krajach, z którymi utrzymujemy stosunki gospodarcze, powinni skutecznie zainteresować te rynki programem produkcyjnym fabryki. Jak dotąd huta pracowała głównie na potrzeby rynku europejskiego, z pominięciem krajów od dawna już współpracujących z Serbią, jak Rosja, Azerbejdżan czy Tunezja. Sadzę, że do samej Rosji bylibyśmy w stanie eksportować większość produkcji – oświadczył Rodić.

 

 

Źródło: pressonline.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE