Home / Gospodarka / Energetyka / Serbia kupuje rosyjski gaz na korzystnych warunkach?

Serbia kupuje rosyjski gaz na korzystnych warunkach?

gas - tanjug.rs

W tym tygodniu szeroko dyskutowane w Serbii były warunki, na jakich kupowany jest gaz z Rosji. Prezes Udruženja za gas, Vojislav Vuletić, oświadczył że Serbia płaci korzystniejsze ceny za rosyjski gaz, niż inne europejskie kraje, ze względu na to, że nie jest zobowiązana do płacenia kary za niewykorzystane ilości tego surowca energetycznego, jak to się dzieje w przypadku innych państw.

Vuletić podkreślił, iż porównywanie cen gazu dla Serbii z cenami płaconymi przez niektóre z rozwiniętych krajów europejskich, które mają swój gaz – jak np. Anglia, bądź Niemcy – które są znaczącym klientem Rosji i dzięki temu są w stanie wynegocjować korzystniejsze ceny, jest niewłaściwe.

Natomiast asystent ministra energetyki, Petar Stanojević, oświadczył w środę (16 stycznia), że cena gazu wynosząca 488 USD za 1000 m3, którą Serbia płaci za rosyjski gaz jest nie do przyjęcia i powinna być ona niższa. Stanojević podał również, że wg prognoz agencji Reutera, ceny rosyjskiego gazu dla Europy oscylują w kwocie około 370 USD za 1000 m3, a np. Anglia kupuje gaz w cenie 230 USD.

Jednakże Serbia, w odróżnieniu od Anglii, większą część niezbędnych jej ilości tego surowca energetycznego importuje. Przypadek Niemiec jest jedynie pozornie podobny – owszem, importują one około 50 mld m3 gazu rocznie, jednakże posiadają one określony procent akcji spółki Gazprom. Serbia, natomiast, importuje mniej niż 2 mld m3, jak wyjaśnił prezes Udruženja za gas.

Vuletić przypomniał także, iż porozumienie gazowe z Rosją gwarantuje Serbii 5 mld m3 surowca rocznie, a obowiązuje ono przez 10 lat oraz dodał, że Serbia może wykorzystać takie ilości gazu, jakie są jej potrzebne, gdyż nie jest zobowiązana do płacenia kar za jego niewykorzystanie.

Należy jednak podkreślić, iż każda z umów dotycząca kupna gazu, zawarta przez firmy objęta jest tajemnicą handlową, dlatego trudno komentować rzeczywiste ceny.

Źródło: akter.co.rs, b92.net

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE