Home / Bałkany / Serbia: Legenda jugosłowiańskiej kinematografii sprywatyzowana
Avala_Film

Serbia: Legenda jugosłowiańskiej kinematografii sprywatyzowana

W środę (22 kwietnia) niegdysiejszy największy jugosłowiański producent filmowy Studio Filmowe Avala (Avala film) zostało sprzedane firmie Film Way za 980 mln RSD. Nowy właściciel, konsorcjum z amerykańsko-francuskim kapitałem, był jedynym uczestnikiem licytacji. Po zakończonej licytacji majątku pełnomocnik nabywcy nie chciał udzielić informacji o dalszych planach firmy.

Studio Avala powstało w 1945 roku. W okresie od 1947 do 1992 r. wyprodukowano w nim ponad 400 filmów dokumentalnych i 200 fabularnych; jego filmy zdobyły ponad 200 nagród na różnych festiwalach. Kultowymi produkcjami studia są m.in.: „Slavica” – pierwszy pełnometrażowy jugosłowiański film fabularny, „Spotkałem nawet szczęśliwych Cyganów” („Skupljači perja”) czy „Młode lata” („Rani radovi”).

Artyści filmowi oraz pracownicy studia dłuższy czas protestowali przeciwko jego sprzedaży, jednak bezskutecznie. Serbska Agencja Prywatyzacji podkreśla, że decyzja nie należała do niej – jako syndyk masy upadłościowej egzekwuje ona jedynie prawo.

- Los Studia Filmowego Avala jest ponurym przykładem naszej niepamięci, naszej gotowości do sprzedania grobów naszych przodków. Całkiem możliwe, że następną placówką, która stanie się obiektem przetargu będzie Teatr Narodowy czy inna instytucja kształtująca tożsamość narodową – powiedział aktor, scenarzysta i reżyser Radoš Bajić.

Przewodniczący Stowarzyszenia Serbskich Reżyserów Filmowych (Asocijacija filmskih reditelja Srbije) Srdan Golubović wyznał, że obawia się, że sprzedaż Studia Filmowego Avala jest aktem symbolicznym, początkiem rozparcelowywania i trwonienia tego, czym są tożsamość narodowa i dziedzictwo kulturowe.

Kinoteka Jugosłowiańska (Jugoslovenska kinoteka) powołując się na ustawę o kinematografii oraz ustawę o dobrach kultury domagała się przed sądem gospodarczym tymczasowego wyłączenia ze sprzedaży zbiorów filmowych, których wartość szacuje się na ok. 58 mln RSD, sąd jednakże odmówił.

Źródła: beta.rs, b92.net, novosti.rs, rts.rs

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE