Home / Kultura / Serbia ma swoją wersję Monopoly!
b92.net
b92.net

Serbia ma swoją wersję Monopoly!

W tym roku popularna na całym świecie gra Monopoly obchodzi osiemdziesiątą rocznicę powstania. Z tej okazji firma Hasbro stworzyła kolejną, „krajową” wersję gry. Została ona zaprezentowana w centrum Delta City w Belgradzie.

Na planszy serbskiej edycji znalazły się między innymi takie miasta jak Belgrad, Nowy Sad oraz inne, turystycznie atrakcyjne miejsca np. Đavolja varoš (czyli tak zwane Miasto Diabła), twierdza Golubac czy wieś-skansen Sirogojno. Swoje miejsce znalazł na niej też festiwal trębaczy w Guczy.

W kwietniu za pośrednictwem mediów społecznościowych fani gry mogli głosować nad wyglądem pionków w rodzimej wersji gry. W serbskiej wersji gry stały się nimi między innymi opanak, tradycyjne obuwie, czy šajkača, wojskowa czapka stosowana od 1870 roku, dzisiaj jedynie przez oficerów armii serbskiej. Jeden z pionków przedstawia podobiznę Nikoli Tesli.

Zdaniem Serbskiej Organizacji Turystycznej „Monopoly Serbia” jest świetnym sposobem na to, aby młodzi ludzie w Serbii poznali trochę lepiej swój kraj pod względem tego, co czyni go atrakcyjnym turystycznie. Jest też jedną z dróg promocji kraju za granicą, ponieważ gra będzie sprzedawana zarówno w języku serbskim jak i angielskim.

Źródła: beta.rs, b92.net

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE