Home / Bałkany / Serbia / Serbia: Marčelo laureatem nagrody “Prawdziwy Mężczyzna 2014”
1604579-16

Serbia: Marčelo laureatem nagrody “Prawdziwy Mężczyzna 2014”

We wtorek (25 listopada), kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Przemocą wobec Kobiet, Markowi Šeliciowi – szerszej publiczności znanemu jako Marčelo – wręczono nagrodę „Prawdziwy Mężczyzna 2014” („Pravi muškarac”). Wyróżnienie to przyznawane jest osobom broniącym praw człowieka, walczącym o równość i tolerancję oraz nawołującym do niestosowania przemocy.

Muzykowi nagrodę wręczył zeszłoroczny laureat Saša Janković, serbski Rzecznik Praw Obywatelskich; zaznaczając że to dobrze, że to właśnie Marčelo stanowi wzór dla wielu młodych ludzi oraz że motywuje on ich do tego, aby tworzyli świat, w którym opierają się na systemie wartości oraz humanizmie, że wiedzą kiedy jest czas na powiedzenie „przepraszam”, kiedy powiedzieć „tak”, a kiedy – „nie”; kiedy krytykować, a kiedy się od tego powstrzymać. Janković wyraził także ubolewanie, że żyjemy w czasach, w których prawdziwe wartości są praktycznie zapomniane.

Sam Marčelo oznajmił, że pracuje obecnie nad nowym albumem oraz przygotowuje książkę. Mówiąc o zaangażowaniu społecznym, muzyk powiedział, że nie uważa, aby można było w ten sposób zmienić świat, ale podkreślił, że wierzy, iż należy reagować na niesprawiedliwość.

Nagrodę „Prawdziwy Mężczyzna” ustanowiła organizacja E8, zajmująca się pracą z młodymi ludźmi w całej Serbii. Organizacja ta od sześciu lat realizuje projekt „Bądź mężczyzną” („Budi muško”), którego celem jest zapobieganie przemocy oraz promowanie równości płci wśród młodych.

O jej przyznaniu zadecydowało jury, w skład którego wchodzili rysownik Marko Somborac, RPO Saša Janković, reżyser Stevan Filipović, dziennikarka Suzana Zlatanović oraz dyrektor programowy młodzieżowej organizacji E8 Dragana Jovanović.

Źródła: b92.net, studiob.rs

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE