Home / Nauka / Serbia: Marina Abramović wkracza w dziedzinę nauki

Serbia: Marina Abramović wkracza w dziedzinę nauki

marina abramovic - b92.net

Serbska artystka Marina Abramović ogłosiła swój nowy projekt, który będzie łączył naukę ze sztuką. Inspiracja do nowej pracy pojawiła się w 2010 r., podczas słynnego performance’u „The Artist Is Present” („Artysta jest obecny”), który – jak twierdzi sama Abramović – zmienił jej życie.

– Coś się wydarzyło w tych chwilach patrzenia na zupełnie obcych ludzi. Pojawiły się emocje. Był to taki wstrząs, że wielu ludzi płakało… Nie umiem wytłumaczyć dlaczego. Dlatego też chcę wiedzieć co naprawdę dzieje się z mózgiem. To mój krok ku nauce. To nie są tylko „czary-mary”, musi istnieć coś, co można wyjaśnić w sposób naukowy. Co my w ogóle wiemy o mózgu? – pytała Marina Abramović.

Koncept nowego projektu, łączącego naukę i sztukę, Abramović zaprezentowała niedawno podczas wywiadu dla nowojorskiego radia WNYC, uczestnicząc w nim wraz z prowadzącym Brianem Lehrerem. Obojgu przymocowano do głowy bezprzewodowe sensory, mające za zadanie rejestrowanie pracy ich fal mózgowych, które za pomocą komputera mierzyła i porównywała dr Suzanne Dikker.

 

W 2011 r. serbska artystka przeprowadziła już podobny neuronaukowy eksperyment w ramach retrospekcji w moskiewskim Centrum Kultury Współczesnej „Garaż”. Ten performance-instalację, pod nazwą „Measuring the Magic of Mutual Gaze”, Marina Abramović zrealizowała współpracując z amerykańskimi i rosyjskimi naukowcami, próbując poszerzyć wyobrażenia dotyczące komunikacji niewerbalnej.

Źródło: b92.net, seecult.org

About Agnieszka Prykiel

KOMENTARZE