Home / Bałkany / Serbia / Serbia: McDonald’s zapłaci karę za dyskryminację
MC_DONALDS_novi-sad

Serbia: McDonald’s zapłaci karę za dyskryminację

Spółka Nicefood, która zarządza restauracjami McDonald’s w Serbii będzie musiała zapłacić karę za dyskryminowanie romskich dzieci – tak postanowił wydział karny Sądu w Nowym Sadzie, zaznaczając, że wyrok nie jest jeszcze prawomocny. Spółka zapłaci 100 tysięcy dinarów kary (ok. 3600zł).

Spółka Nicefood jako osoba prawna została oskarżona i ukarana na podstawie art. 52, ustępu 2 Ustawy o zakazie dyskryminacji, który brzmi: „Karą pieniężną od 10.000 do 100.000 dinarów ukarana zostanie za wykroczenie osoba prawna lub przedsiębiorca, właściciel lub użytkownik obiektu publicznego lub powierzchni publicznej, jeśli osobie lub grupie osób ze względu na jej cechy osobiste uniemożliwi dostęp do tych obiektów, bądź powierzchni (art. 17, ust. 2)”. Dyrektor spółki, Tomaš Rogač, został dodatkowo ukarany kwotą 20 tysięcy dinarów (ok. 720 zł) jako osoba odpowiedzialna.

Wyrok sądu podaje, że 10 lipca 2012 roku ochrona restauracji McDonald’s w centrum Nowego Sadu uniemożliwiła wejście do budynku trojgu romskich dzieci. O wydarzeniu poinformowała Maja Rogić, mieszkanka miasta, która spotkała dzieci bawiące się przed restauracją. – Chłopiec (8 lat) i dwie dziewczynki (7 i 5 lat) szli przede mną do „Maka“, ale chłopak z ochrony ich zatrzymał i powiedział, że nie mogą wejść. Podeszłam i powiedziałam mu, że są ze mną i że ja zapłacę za ich zamówienie, na co chłopak powiedział „Pani może wejść, oni nie“ – podaje Maja Rogić. Według relacji kobiety, dzieci bawiły się nieopodal, na Placu Wolności (Trg Slobode), kiedy ta spotkała je i zapytała czy są głodne. Kiedy potwierdziły, zaprowadziła je do restauracji. Po incydencie z pracownikiem ochrony, Rogić sama weszła do środka i kupiła dzieciom jedzenie.

Na wniosek kobiety sprawą zajęła się Pełnomocnik ds. Równości, która na mocy wspomnianej ustawy ma obowiązek wnieść powództwo w imieniu dyskryminowanych obywateli. Dyrekcja spółki może odwołać się od wyroku.

Źródła: tanjug.rs, abrasmedia.info, diskriminacjia.ba, ravnopravnost.gov.rs

About Kamila Sadowska-Lasyk

Absolwentka filologii serbskiej na Uniwersytecie Śląskim, stypendystka programu wymiany studenckiej w Nowym Sadzie, od 2013 roku redaktorka portalu balkanistyka.org. Zainteresowanie Bałkanami skłoniło ją do podjęcia studiów slawistycznych a następnie przerodziło się w miłość do tego regionu. Poza Bałkanami interesuje ją przekład literacki, lubi też bieganie i fitness oraz dobrą literaturę. Aktualnie mieszka w Czarnogórze.
KOMENTARZE