Home / Gospodarka / Polityka gospodarcza / Serbia: MFW proponuje wyższy VAT i podniesienie wieku emerytalnego

Serbia: MFW proponuje wyższy VAT i podniesienie wieku emerytalnego

Misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) przyjedzie do Serbii po utworzeniu nowego rządu, lecz kontynuacja porozumienia będzie wymagała zawarcia umowy, obejmującej trzy istotne punkty: zmianę założeń budżetu na rok 2012, ustanowienie średnioterminowego programu, który miałby zmniejszyć zadłużenie kraju oraz przyspieszenie reform strukturalnych.

MFW zaproponuje rozpatrzenie zwiększenia wartości podatku od towarów i usług oraz podatku od nieruchomości, zmniejszenie podatku dochodowego i wprowadzenie reformy systemu emerytalnego.

W zaleceniach wydanych po powrocie z Belgradu do Waszyngtonu MFW wspomina m.in. o redukcji wynagrodzeń wypłacanych z budżetu państwa, zwiększenie liczby podatników i zmniejszenie dotacji państwowych, podaje „Blic”.

Wszystko to ma służyć zmniejszeniu deficytu budżetowego, podniesieniu konkurencyjności sektora eksportowego, stymulacji zatrudnienia i zmniejszeniu szarej strefy.

W 2011 r. serbski deficyt budżetowy przekroczył dozwolony limit o 5 mld RSD (50 mln EUR).

Reforma systemu emerytalnego, niezbędna do jego zrównoważenia i zabezpieczenia, będzie oznaczała dla Serbii wybór pomiędzy zmniejszeniem emerytur oraz podniesieniem wieku emerytalnego i liczby zatrudnionych.

 

Tekst: blic.rs, economy.rs, zdjęcie: mondo.rs, red. i tłum. Marta Szymankiewicz

About Łukasz Fleischerowicz