Home / Bałkany / Serbia / Serbia: Mieszkańcy Belgradu płacą za prąd przez telefon

Serbia: Mieszkańcy Belgradu płacą za prąd przez telefon

Nową usługę płacenia za prąd przez telefon umożliwiła Elektrownia Belgrad (Elektrodistribucija Beograd) oraz operator Telekom Srbije. Na razie z nowatorskiego sposobu płacenia rachunków mogą korzystać mieszkańcy Belgradu, którzy posiadają kartę płatniczą lub kartę kredytową DinaCard. Vladimir Lučić, jeden z dyrektorów Telekom Srbije zapewnia, że niebawem z usługi będą mogli korzystać także posiadacze innych kart.
Każdy, kto chce zapłacić rachunek za prąd przez telefon musi najpierw uaktywnić usługę w swoim banku. Potem należy wysłać wiadomość na numer 8008 wpisując w jej treści numer identyfikacyjny wystawiany korzystającym z usług elektrowni, którego ostatnimi cyframi jest kwota do zapłaty. W odpowiedzi płacący otrzymuje numer PIN, który umożliwia dokończenie transakcji. Koszt wysyłanych wiadomości wynosi 5,9 RSD, czyli w przybliżeniu 20 gr. Usługę wprowadziły już m.in.: Banca Intesa, Bank KBC, Bank OTP, Piraeus Bank, ProCredit Bank i Universal Bank.
Elektrownia wprowadzając nowy sposób płatności, chcę zwiększyć niską jak dotąd liczbę opłat za prąd. Stevan Milićević, główny dyrektor Elektrowni Belgrad informuje, że system płacenia przez telefon jest bezpieczny. Milićević wyraża także nadzieję, że w niedługim czasie i inni operatorzy umożliwią swoim klientom tę usługę.
Z podobnej usługi korzystają już mieszańcy Niszu. Mogą oni płacić sms-em nie tylko rachunki za prąd, ale także za telefon czy za wywóz śmieci. Prawdopodobnie w niedługim czasie w taki sposób mieszkańcy Belgradu będą mogli płacić także za bilety komunikacji miejskiej.
Usługę płacenia rachunków za prąd wprowadzono na życzenie klientów, którzy od stycznia do początku maja tego roku wysłali do Elektrowni Belgrad 20 tys. maili z pytaniem o to, kiedy taka usługa zostanie uruchomiona.

 

Źródło: balkaninsight.com, b92.net, balkanmagazin.net

 

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE