Home / Polityka / Serbia: Mija 7 lat od śmierci Miloševicia

Serbia: Mija 7 lat od śmierci Miloševicia

milosević - blic.rs

W poniedziałek 11 marca br. minie siedem lat od śmierci prezydenta Serbii i prezydenta Jugosławii Slobodana Miloševicia. Nazywany przez Serbów „Slobo“ zmarł w 2006 roku w haskim więzieniu. Oficjalną przyczyną śmierci był zawał serca.

Byłego prezydenta pochowano w pobliżu rodzinnego domu jego żony Mirijany Marković w Požarevacu. Władze państwowe i stołeczne nie zgodziły się, by Miloševicia pochowano w Belgradzie. Pogrzeb odbył się o zmroku bez religijnych obrzędów. Uczestniczyli w nim politycy z Socjalistycznej Partii Serbii (której założycielem i liderem był Milošević) Ivica Dačić – obecny premier Serbii i Tomislav Nikolić – kiedyś zastępca przewodniczącego Socjalistycznej Partii Serbii, dziś prezydent Serbii. Na pogrzeb przyjechali także: przewodniczący Rosyjskiej Partii Komunistycznej Giennadij Andriejewicz Ziuganow, przedstawiciel rosyjskiej Dumy Siergiej Baburin i rosyjski generał Leonid Ivaszov. Trumna z ciałem Miloševicia była wystawiona w kompleksie muzealnym na belgradzkim Dediniu oraz przed Parlamentem Serbii i Czarnogóry, gdzie licznie zgromadzeni obywatele żegnali przywódcę swojego narodu.

Slobodan Milošević był liderem Socjalistycznej Partii Serbii, dwa razy był prezydentem Serbii – w ramach Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii i w ramach Federalnej Republiki Jugosławii (1989-1997) oraz był prezydentem federalnym Federalnej Republiki Jugosławii (1997-2000). Okres jego prezydentury jest naznaczony wojną domową w byłej Jugosławii, kryzysem politycznym i ekonomicznym. Jego przemówienie z 1989 roku wygłoszone z okazji sześćsetlecia bitwy na Kosowym Polu niektórzy historycy uważają za początek nacionalistycznej kampanii, która doprowadziła do kryzysu społecznego w byłej Jugosławii. Milošević został schwytany w Belgradzie 1 kwietnia 2001 roku i  przekazany do Hagi 28 czerwca 2001 roku. Jego proces rozpoczął się 12 lutego 2002. Były prezydent był oskarżony o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości na terenie Kosowa i Chorwacji oraz za ludobójstwo w Bośni i Hercegowinie.

Źródło: politika.rs, blic.rs

About Katarzyna Ingram

KOMENTARZE